Rossz hírt közölt a Guardian az ukránokkal: megvan az időpont, meddig háborúzhat Putyin
A brit lap szerint Moszkvában senki sem siet a béke megteremtésével.
Melyik háborús fél lehet képes döntésre vinni a harcot a frontvonalon? Kinek a stratégiája érvényesül? Lehet-e tűzszünet, a „területet a békéért”-elv alapján kompromisszumos megállapodás Putyin és a Nyugat között? Az Oroszország-szakértőt kérdeztük podcast-műsorunkban.
Ukrán és nyugati vezetők is elismerik, hogy a vártnál lassabb ütemben és szerényebb eredményekkel zajlik az ukrán ellentámadás, mégis, optimisták az áttörésben, illetve az oroszok végső vereségét illetően. A megerősített orosz védvonalak tartják magukat, az ukrán egységek pedig rendületlenül próbálnak áthatolni a vonalak előtti elaknásított területeken – nincs választásuk, a szakértők szerint ez az ellentámadás Ukrajna nagy esélye, hogy megszállt területeit visszafoglalja.
Stier Gábor szerint továbbra is anyagháború van, az orosz élőerő- és katonai utánpótlási fölény behozhatatlan, az orosz légi és tüzérségi fölény legyűrhetetlen, annyi nyugati nehéztechnika pedig nem érkezik, amely ennek kompenzálására Ukrajnának lehetőséget adna.
„Nem értem ezt a félelmet, hogy Oroszország most fogja ledózerolni az egész világot, de legalábbis Európát. Hogyan? Nem volt célja, nem az a célja” – vélekedik a Világrend vendége, aki szerint Oroszország nem akarta megsemmisíteni Ukrajnát sem, csupán megszüntetni akarta Ukrajna ellen-Oroszország voltát, vagyis a befolyását akarta kiterjeszteni Ukrajnára.
Mennyire áll stabil lábakon a Putyin-rendszer, mennyire erős a háború támogatottsága az orosz társadalomban, és szabad-e egyezkedni a Nyugatnak Putyinnal, ha elmarad az ukrán győzelem? – ezekre a kérdésekre kerestünk választ a Világrend eheti adásában.
--
A műsor vendége: Stier Gábor külpolitikai szakértő, a moszkvater.com alapító főszerkesztője.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--