Brutális rakétacsapás érte Kramatorszk éttermekkel tűzdelt belvárosát
Több halott és sebesült a mérleg.
Timothy Snyder szerint a Nyugat végzetesen félreérti Oroszországot, és már a kezdetekkor elkerülték a figyelmét Vlagyimir Putyin radikális nézetei, amelyek az uralkodása alapjait adják.
A Financial Times hosszú portréban mutatja be a közép- és kelet-európai újkori történelem egyik legszakavatottabb, tíz nyelven beszélő szakértőjét. A beszélgetés elején rögtön szóba kerül az ukrán írónő, Victoria Amelina, aki Snyder jó barátja volt, és aki a kramatorszki orosz rakétatámadásban vesztette életét júniusban. Snyder szerint ez a tragikus eset – a csapás az éttermekkel teli belvárost érte – is azt bizonyítja, hogy a háború orosz részről egyértelműen népirtás.
Ezt is ajánljuk a témában
Több halott és sebesült a mérleg.
A Yale professzora úgy véli, nagy szerencse, hogy a demokratikus országok az 1938-as müncheni konferencia példáját ma is szem előtt tartva ezúttal nem próbálkoztak békét kötni az agresszorral. Ettől viszont még fenntartja azt a véleményét,
hogy a mostani Oroszország és a náci Németország nagyon is egyívásúak.
Csak éppen senki nem meri félelmében kimondani, hogy civilizációk harcát hirdető, saját küldetéstudatát bizonygató Putyin fasiszta. Synder szerint Putyinnak nincs belpolitikája, az elit minden pénzt és hatalmat magánál tart, kicsi a társadalmi mobilitás, ezért alig van némi remény a változásra. Ezért a folyamatos külpolitikában való kompenzálás, miközben a világ három évtizede azzal szembesül, hogy alig van ráhatása arra, amit Moszkva művel.
A Jevgenyij Prigozsin-féle felkelést ugyanakkor biztatónak tartja, mert e szerint „akadnak olyan oroszok, akik értik az ukrán helyzetet, és túl tudnak lépni ezen lépni, amikor sokkal nagyobb dolog forog kockán: az utódlás kérdése, és így az ország érdekei".
Nyitókép: Vlagyimir Putyin (MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szergej Bobiljov)