Lavinát indítottak el Németországban, tovább dagad a botrány (VIDEÓ)
Egyre több német tornász számol be étkezési zavarokról, lelki terrorról, megalázásokról és fizikai bántalmazásokról.
Ázsia, azon belül is Kína profitálhat a legtöbbet abból, ha a német cégek elkezdenék elhagyni saját országukat.
Bár a német gazdaságban már jó ideje rossz a hangulat, egy új felmérésből kiderült az is, hogy mekkora a frusztráció a német iparon belül – vezeti fel cikkét a Die Welt.
Az újság előzetesen betekintést nyert a Kantar tanulmányába, amelyet az FTI-Andersch tanácsadó cég megbízásából készítettek. Összesen 150, a feldolgozóiparban tevékenykedő vállalatot kértek meg értékelésre.
A válaszaikból kiderült, hogy jelentős részük negatívan vélekedik Németországról mint üzleti helyszínről: a cégek bő negyede (26 százalék) fontolgatja a gyártókapacitások külföldre telepítését. A vállalatoknak osztályzatokkal kellett értékelni különböző tényezőket, ahol az egyes a legjobb minősítésta hatos pedig a legrosszabbat jelenti.
Az összesített eredmény 3,3 lett, ami nem túl hízelgő Európa legnagyobb ipari országára nézve.
Nem meglepő módon Németország az energiaárak és az energiaellátás területén kapta a legrosszabb értékelést. Itt csak egy négyest adtak a megkérdezett vállalatok, akiknek megdöbbentő 39 százaléka még rossz vagy elégtelen osztályzatot is adott Németországnak.
De a szabályozás és a bürokrácia is sok vállalatot megrémít. Az értékelés ezen a területen is ugyanilyen rossz (4,0) volt. Alig jobb a cégek megítélése arról, hogy mekkora az esélye annak, hogy elegendő szakképzett munkaerőt találjanak az országban. Itt a pontszám 3,9 volt.
A cikk szerzőit az döbbentette meg méginkább, hogy a vállalatok 40 százalékának már konkrét tervei voltak az Ázsiába való áttelepülésre. Ennek megfelelően sokan Kínában akartak kapacitásokat kiépíteni. A német kormány nemrég közzétett Kína-stratégiájában a népköztársaságot „partnerként, rendszerszintű riválisként és versenytársként” határozták meg – emlékeztet a lap. Ráadásul nem kevés megfigyelő arra figyelmeztet, hogy a formálisan kommunista országtól való túlzott függés megbosszulhatja magát, teszi hozzá a Die Welt.
Nyitókép: Képernyőfotó, MDR