Óriási bajban a britek: lesújtóan nyilatkozott a hadsereg állapotáról a védelmi miniszter
Ennek ellenére több fejlesztési projekt leállítása mellett döntöttek.
Milyen biztonsági garanciát ad Ukrajna számára a NATO? És milyen kihatása lesz a háborúnak a globális biztonsági rendszer átalakulására? A biztonságpolitikai szakértőt kérdeztük podcast-műsorunkban.
Az ukránok amerikai hadászati-kiképzési tervek alapján ezúttal nem a mozgékony hadviselés eszközeivel, hanem felőrlő hadművelettel próbálják feltörni a mélységben tagolt orosz védelmi állásokat, várható volt, hogy lassú, hosszú hetekig eltartó manőverekből fog állni az ukrán ellentámadás – mondta a Világrend új adásában Csiki Varga Tamás.
„Azt gondolom, hogy lesz áttörés, lesz ukrán területfoglalás. Ez nem fogja a Krímet érinteni, de a herszoni-zaporizzsjai térséget igen, viszont nem biztos, hogy az egész földnyelvet el tudják foglalni” – vélekedett a jelenlegi harcok kimenetelét latolgatva, hozzátéve, hogy sok múlik a nyugati haditechnika érkezésén, mert az ukrán légvédelem és tüzérségi erő nem tudja erélyesen támogatni a szárazföldi alakulatok előrenyomulását.
Ukrajna NATO-csatlakozási ambícióiról a szakértő azt mondta: a szövetség tagállamai az ukrán NATO-tagságot leginkább politikai okból hagyják nyitva, mert ahhoz konszenzusos egyezség kell, és néhány tagállam miatt ez a megegyezés még nincs meg.
Elegendőek lesznek a katonai képességek az áttörés megvalósításához? Milyen biztonsági garanciát ad Ukrajna számára a NATO? És milyen kihatása lesz a háborúnak a globális biztonsági rendszer átalakulására?
A műsor vendége: Csiki Varga Tamás, az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--