Rossz hírt közölt a Guardian az ukránokkal: megvan az időpont, meddig háborúzhat Putyin
A brit lap szerint Moszkvában senki sem siet a béke megteremtésével.
A tervek szerint halad az ukrán ellentámadás? Milyen állapotban van az orosz és ukrán harci morál? Fog-e egyezkedni a Nyugat Putyinnal, ha elmarad az ukrán győzelem? Az Oroszország-szakértőt kérdeztük Világrend című podcast-műsorunkban.
„Az elmúlt fél évben az oroszok – különösen Zaporizzsja és Krím irányában – 20-40 kilométer mélységű védelmi vonalat építettek ki” – kezdte a beszélgetést Stier Gábor, hozzátéve, hogy
az oroszok olyan légi és tüzérségi fölényben vannak, amely lehetetlenné teszi, hogy az ukránok át tudják törni az arcvonalat.
Szerinte az orosz elképzeléseknek felel meg inkább az ukrán ellentámadás menete, a védekező fél mindig könnyebb helyzetben van, mint a támadó. Mint fogalmazott, az ukránok szempontjából nem az az elsődleges kérdés, hogy mekkora területet tudnak elfoglalni, hanem az, hogy milyen áron foglalják el azokat.
„Az volt az első és legnagyobb ukrán tévedés, hogy az oroszok elfutnak” – vélekedett az Oroszország-szakértő, szerinte az ukránok elhitték saját háborús propagandájukat, hogy az oroszok meg fognak hátrálni. Stier Gábor szerint az ukrán katonai nyilatkozatok az utóbbi időben árnyaltabbak és visszafogottabbak, ez is tükrözi, hogy mára rájöttek: a jelenlegi front nem olyan, mint a tavalyi harkivi arcvonal.
A Világrend vendége rámutatott,
ha az ellentámadás sikertelen lesz, újabb nagy ukrán támadásra jövő nyárig semmiképpen nem lehet majd számítani.
De azt is megnehezítheti, hogy az Egyesült Államokban jövőre már elnökválasztási kampány kezdődik, és emiatt lanyhulhat az amerikai kormányzat elszánása az elhúzódó háború finanszírozására.
„Az oroszok nagyon összeszedték magukat” – értékelt a moszkvater.com alapító főszerkesztője, aki szerint látványosan felgyorsult a mélységi védelem kiépítése és a stratégiai tervezés. Úgy vélte, az orosz harci morál is javult, míg az ukrán elszántság erodálódott.
Az ukrán ellentámadásnak nincs dinamikája, az oroszok nem hátrálnak, az ukrán kétszer akkora veszteségekkel néznek szembe, mint az ellenfeleik,
és nem érkezik annyi nyugati haditechnika, amennyi szükséges lenne a sikeres áttöréshez – vélekedett a szakértő. „Az oroszok forgatókönyve érvényesül, a felőrlő háború. Míg a másik oldalon, ukrán részről a manőverező hadműveleteknek nincs most terük. Akkor lenne tere ennek, ha át tudnának törni” – hívta fel a figyelmet Stier, hozzátéve, hogy a reális erőviszonyokról az ellentámadás várható kifutásakor, a nyár végén kapunk majd tisztább képet.
A szakértő kitért a Wagner-csoport egynapos lázadására is, amely szerinte Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér személyes ambícióiról, politikai hatalomvágyáról és pénzéhségéről szólt. Úgy vélte, az orosz politikai vezetés rájött arra, hogy veszélyes erővé nőtte ki magát a Wagner, ezért vissza kell nyesni. Stier Gábor elmondta azt is, hogy
az orosz társadalom több mint fele még mindig támogatja a háború folytatását,
és továbbra sem látja jeleit annak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök leváltására sor kerülne a közeljövőben.
Arra a kérdésre, miszerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója szerint Oroszország súlyos stratégiai hibát követett el a háború elindításával, és ezzel destabilizálta, hosszabb távon pedig Kína „gazdasági gyarmatává” tette magát, a szakértő úgy válaszolt: Oroszország nem akart ilyen szinten belecsúszni ebbe a háborúba, de katonai értelemben nem szenvedett vereséget. Azonban szerinte „Ukrajnának teljesen mindegy, hogy mi lesz a háború vége, már vereséget szenvedett”, valamint
„Ukrajna egy önmagát fenntartani nem képes vazallus államként létezik”.
A moszkvater.com alapító főszerkesztője kitért Oroszország és Kína kapcsolatára, amely alapján az ázsiai ország az oroszok stratégiai partnere, ugyanakkor Moszkvának nem szabad Peking táskahordozójává válnia. Szerinte Oroszországnak a nyugati szankciók miatt szükségszerű Kína felé fordulnia, de az az Egyesült Államoknak sem jó, ha Oroszország kiszolgáltatottá válik Kínától.
Stier Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy egy rossz béke is jobb, mint a háború folytatása. Szerinte a 2022. február 24-i kijelölt határokhoz nincs már visszatérés, Moszkva belekényszerült egy területszerző háborúba.
„Oroszország nem lenyelni akarta Ukrajnát, hanem megszüntetni Ukrajnát mint ellen-Oroszországot”
- tette hozzá. A beszélgetés végén a vendég elmondta, nem érti, miért szajkózza azt a nyugati média, hogy Oroszország Európa lerombolására törekedne, szerinte ez nem célja a Kremlnek.
A Világrend adásának vendége Stier Gábor külpolitikai szakértő, a moszkvater.com alapító főszerkesztője volt.
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Nyitókép: MTI/AP/Libkos