Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Az alezredes szerint elképzelhető, hogy az ukrán vezetés elméretezte az ellentámadást.
Még nem pontosan látszik, hogyan fog működni az Ukrajna NATO Tanács névre keresztelt kezdeményezés, amelynek a jogi keretei is tisztázatlanok, mutatott rá az Ultrahang Támaszpont című műsorában Vukics Ferenc. Az alezredes rámutatott, a testület létrehozása Ukrajna számára nem kielégítő, Kijev szerint „olyan, mint egy harckocsi ágyú nélkül”.
Vukics hangsúlyozta: a háborúpártiként elkönyvelt országok esetében is csak a kormányzatok háborúpártiak, a lakosság a békekötést sürgeti. Lengyelországban például a lakosság fele támogatja a folyamatos humanitárius segítségnyújtást, míg kimutathatatlanul alacsony azok száma, akik lengyel csapatokat küldenének Ukrajna megsegítésére. Eközben Varsó lett „Európa legoroszabb városa”, mert nagyon sokan menekültek oda Oroszországból, de nagyon sok ukrajnai menekült is csak oroszul hajlandó megszólalni, ami erodálja a menekültek támogatása mellett érvelők táborát.
A szakértő rámutatott, nem véletlen, hogy Ukrajna azonnal követel további fegyvereket és lőszerszállítmányokat nyugati szövetségeseitől. Úgy látja,
Az ukránoknak azonban sikereket kell felmutatniuk, elemzők sorban húzzák alá, hogy a mostani harci cselekmények sikeressége határozhatja meg, hogy remélhetnek-e további támogatásokat szövetségeseiktől.
Az ukránok által visszafoglalt falvak nem bírnak stratégiai jelentőséggel, mivel nagyon nehezen védhető területek, ráadásul a harcok során már többször kölcsönösen elfoglalták egymástól a felek. Ezeknek a sikereknek mindössze reklámértéke van, mutatott rá Vukics Ferenc. Az alezredes szerint ahhoz, hogy az ukrán erők sikeresek tudjanak lenni, sokkal többre van szükség, mivel jól kiépített védelem várja őket, a védőnek stratégiai előnye és tankönyvszerűen kisebb embervesztesége van. Megjegyezte: a jelenleg zajló események számos európai ország teljes haderejét elnyelnék.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:
***
Nyitókép: Ukrán katonák harcálláspontjukon, a Harkiv közelében húzódó orosz fronton július 2-án. Fotó: MTI