Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
Tamara Smbatian szerint az orosz sportolóknak nincs helyük az olimpián, de beszélt a Mandinernek az Orbán-kormány békepárti álláspontjáról is.
Még február végén jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy – az ukrajnai biztonsági körülményekre tekintettel – Kisvárda ad otthont az Ukrajna–Észak-Macedónia női kézilabda világbajnoki-selejtező mérkőzés visszavágójának. A külügyér arról is beszámolt, hogy a mérkőzés szervezésével, a csapatok elszállásolásával, ellátásával járó költségeket a magyar kormány vállalja.
„Micsoda meglepetés! Kaptam egy aláírt mezt az ukrán kézilabda-válogatottól!” – írta Novák Katalin köztársasági elnök néhány nappal ezelőtt Facebook-oldalán, akinek így köszönte meg az Ukrán Kézilabda Szövetség, hogy Magyarországon játszhatták a meccset.
– ezt pedig már Tamara Smbatian, az ukrán kézilabda-válogatott irányítója mondja a Mandinernek, aki történetesen a magyar bajnokságban, az Alba Fehérvár KC csapatában játszik. A kézilabdázó szerint felejthetetlen hangulat volt Kisvárdán.
„Szerencsére nagyon sok ukrán szurkolónak volt lehetősége eljutni a mérkőzésre, ami előtt ukrán zene szólt a csarnokban – az ilyen apróságok igazi hazai légkört teremtettek számunkra” – meséli Smbatian; rögtön meg is jegyzi, nagyon hálásak a szívélyes fogadtatásért, elmondása szerint az ukrán kézisek sosem fogják elfelejteni ezt a gesztust.
– hangoztatja az Alba Fehérvár KC játékosa. Smbatian szerint sok orosz profi sportoló támogatja Putyin politikáját, „a többiek pedig egyszerűen hallgatnak”. Mint mondja, „rengeteg civil halt meg Ukrajnában. A gyilkost támogatják, ezért nem szabad versenyezni az orosz sportolókkal”.
Személyesebb vizekre evezve az ukrán kézis elmeséli, sokat változott az élete a háború kitörése óta. Egész családja Ukrajnában maradt, nagybátyja jelenleg is a fronton van. „Rémisztő, amikor valamelyik családtagod nem veszi fel a telefont. Hamar megérted, hogy egy pillanat alatt elveszíthetsz mindenkit, aki közel áll hozzád” – mondja Smbatian, akinek sok barátja van Magyarországon is, és jó érzéssel tölti el, hogy gyakran érdeklődnek családja biztonsága felől.
Több felmérés szerint az ukrán társadalom jelentős része vélekedik negatívan a magyarokról. Az ukrán Razumkov Központ felmérése szerint a válaszadók 46,5 százaléka nyilatkozott negatívan hazánkról. Ezzel szemben az ukrán válogatott játékos szerint ilyenről szó sincs:
„Az ukrán társadalom nem viszonyul negatívan a magyarokhoz. Több százezren költöztek ide és élnek jelenleg is itt.
– hangsúlyozza Smbatian.
Azt is megkérdeztük, mi a véleménye a magyar kormány háborús álláspontjáról. „Nehéz az Orbán-kormány politikájáról beszélni. Profi sportoló vagyok, nem politikus. Fájó, hogy a magyar kormány blokkolja a szankciókat és gátolja Oroszország elszigetelését” – véli a játékos. Hozzáteszi: „egész Európa fegyverekkel segít nekünk, hogy megvédjük magunkat az agresszorral szemben. Sajnos, Orbán Viktor kormánya nem tesz így. De ahogy korábban említettem, Magyarország humanitárius segítséget nyújt, amiért hálásak vagyunk” – mondja a beszélgetés végén Tamara Smbatian.
Nyitókép: Alba Fehérvár KC Facebook-oldala