Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Franciaország nem lelkesedik az ukrán NATO-tagság elképzeléséért.
Hármas csúcstalálkozót tartott tegnap Párizsban Emmanuel Macron francia elnök, Olaf Scholz német kancellár és Lengyelország elnöke, Andrzej Duda. A három vezető az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról tárgyalt.
„Az ellentámadás elindult. Több hétig vagy akár hónapokig folyamatban lesz.
A saját magunk által meghatározott korlátokon belül támogatjuk” –
mondta a tárgyalás után Macron, aki az Ukrajnának nyújtandó támogatás korlátos voltán túlmenően azt is megjegyezte: „Szeretnénk, ha a lehető leginkább győzedelmes lenne, hogy aztán jó feltételek mellett indíthassuk meg a tárgyalások időszakát”.
Macron a béketárgyalásokról és a korlátozott támogatásról szóló nyilatkozatával azt a találkozót hekkelte meg, amely lengyel szándék szerint egyébként az Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatos „világos jelzés, világos perspektíva” felmutatásáról szólt volna.
Emlékezetes: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök június elején a Wall Street Journalnek adott nagyinterjújában megzsarolta a NATO-t: vagy megígéri Ukrajna felvételét, vagy országa nem vesz részt a NATO-csúcson. „Ha nem kapunk elismerést és egy jelet Vilniusban,
akkor azt hiszem, nincs értelme, hogy Ukrajna ott legyen ezen a csúcstalálkozón”
– mondta az elnök.
Nem úgy tűnik azonban, mintha a lengyel elnöknek sikerült volna meggyőznie Európa két vezető hatalmát arról, hogy adjanak Ukrajnának NATO-perspektívát. Olaf Scholz ehelyett inkább a semmiről beszélt. „A háború kezdete óta tárgyalunk biztonsági garanciákról” – mondta a német kancellár, aki azt is mondta, hogy az ukrán NATO-perspektíváról „a vita intenzív közöttünk, Németország, Franciaország és amerikai partnereink között”. A semmitmondást azzal folytatta, „akkor véglegesítjük az álláspontunkat, amikor meglesznek tárgyalásaink eredményei”, melyeknek „nagyon konkrétaknak kell lenniük”.
Macron véleménye szerint Ukrajnának „erős és kézzelfogható” biztonsági garanciákat kell kapnia, de NATO-tagságról nem beszélt.
Nyitókép: MTI/AP/Michel Euler