Gabriel a brüsszeli testületben az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felel – Boriszov szerint mindezek a területek éppen azok, amik a nagyobb bolgár pártok fókuszában is állnak. A volt kormányfő azt reméli, hogy ezúttal nem lesznek törésvonalak,
és össze tud állni egy új többség és kormányzat a Brüsszelből hazatérő jelölt mögött.
Boriszov a bejelentése előtt arról beszélt: olyan jelöltet ajánl majd, „aki irányítani tudja a gazdaságot, az ipart, a modernizációt”, és aki „pont a legjobb időben kezdhetne hozzá a feladatokhoz”.
Ha megválasztják Gabrielt, lesz is feladata bőven. Bulgáriát ugyanis a politikai krízis mellett tartós és összetett válságfolyamatok sújtják. Az ország népessége rohamosan fogy, ahogy a képzett és fiatalabb rétegek főleg az EU-csatlakozás óta folyamatosan hagyják el az országot. A legutóbb népszámlálás szerint alig több mint 6,5 milliós lehet most Bulgária lélekszáma. Eközben megosztja az országot az ukrajnai háború megítélése is: a hagyományosan oroszbarát Bulgáriában Petkov kormánya kiemelten támogatta Ukrajnát, különösen lőszer- és dízelellátással, és emellett leállította az orosz gáz importját is. Bulgária csatlakozni akart az euróhoz is, de az instabil politikai és gazdasági helyzet miatt jelen állás szerint 2025-re halasztották a közös európai fizetőeszközhöz való csatlakozást.
Megválasztása esetén viszont
Mariya Gabrielnek nem lesz idegen terep az európai politikai színtér.
Az 1979-es születésű Gabriel előbb Plovdivban, majd a franciaországi Bordeaux-ban végezte tanulmányait, bolgár és francia szakot, nemzetközi kapcsolatokat, politikatörténetet és összehasonlító politikatudományt hallgatva.
Gabriel 2009-ben az Európai Parlament tagja lett a jobboldali GERB párt színeiben, ahol jól tudta kamatoztatni már meglévő nemzetközi tapasztalatait és európai politikai tudását. 2014 és 2017 között az Európai Néppárt frakciójának alelnöke és a bolgár delegáció vezetője volt, és a Magyarországon is jól ismert LIBE emberi jogi EP-bizottság tagjaként, valamint az EP külügyi bizottságának tagjaként is dolgozott. Magyar szempontból fontos lehet Gabrielnek az Európai Unió Duna Stratégiájában való részvétele, a Duna-menti országok együttműködésének tervezésével.