Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
A szakértő szerint az a kérdés, hogy feláldozzák-e azokat katonákat, akiket a tavaszi offenzívára készítettek elő.
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, a Neokohn főmunkatársa volt nemrég a Karc FM vendége. A szakértő a műsorban többek között arról beszélt, hogy
„a helytállás mítoszát kreálja Bahmutban Ukrajna, de ennek nagy ára lehet.”
Castel szerint a stratégiai és műveleti fontossága mellett van egy nagyon komoly szimbolikus része is a donbaszi városban több mint fél éve zajló, komoly harcoknak. Bár az egyre valószínűbbnek látszik, hogy a szinte teljesen körülzárt település hamarosan orosz kézre kerül, „Kijev mégsem a visszavonulást választja, mert a hatékony mítoszhoz sokszor legalább olyan jó hősiesen elbukni, mint hősiesen nyerni”.
A biztonságpolitikai szakértő szerint ugyanakkor fontos kérdés azonban, hogy „a front stabilizálása érdekében az ukrán hadsereg feláldozza-e azokat a katonákat, akiket a híres tavaszi offenzívára készített elő”. Ha igen, az politikailag óriási csapás lehetne Ukrajnának, hiszen a kormány belső és külső támogatása egyaránt a sikerek sorozatán múlik – hívta fel a figyelmet Robert C. Castel.
A Neokohn főmunkatársa megjegyezte a műsorban, hogy a tavaszi időszak ezzel együtt számottevő csapatmozgásokat nem hoz majd, hiszen ameddig a felolvadt talaj kellőképpen ki nem szárad,
addig a „festői harckocsi-támadásokat”, amiket a Krím felé vízionálnak, nem lehet megvalósítani
– hangsúlyozta.
Castel megjegyezte, hogy a következő hetekben nagyobb változást a nyugati siklóbombáktól lehet várni, amelyeket hamarosan nagyobb mennyiségben kaphat Ukrajna.
Robert C. Castel a legnagyobb kockázatot abban látja Ukrajna háborúja mellett a globális biztonság szempontjából, ha Tajvan környékén belobban a konfliktus. „Akkor ugyanis az Egyesült Államok döntési helyzetbe kerül, hogy a véges hadászati kapacitásait Ukrajnába, vagy a Távol-Keletre irányítsa” – mutatott rá.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner
***