Hány szír migránst lehetne hazaküldeni Európából? Mutatjuk!
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
Az Unió fővárosában egyre több a bevándorlókhoz köthető követelés, tüntetés.
Brüsszel utcáit járva sok dolog feltűnhet az embernek. A lapunknak név nélkül nyilatkozó, az uniós apparátushoz közel álló személyek olyan jelzős szerkezetekkel éltek Brüsszel kapcsán, mint a „sokszínűség apokalipszise”, vagy épp leszögezték, hogy
a belga társadalom méltósága és tekintélye megsínylette a migrációt”.
Ezen kijelentések kapcsán fontos leszögezni, hogy a hivatalos statisztikai adatok szerint a belgiumi lakosoknak csupán 66,6%-a rendelkezik belga felmenőkkel, míg a többi vagy egyáltalán nem is volt belga állampolgár, vagy épp – a statisztikai hivatal megfogalmazása szerint – félig vagy teljesen „külföldi háttérrel” rendelkezett.
A Brüsszel fővárosi régióban, amit a köznyelv csak „Brüsszelként” emleget, már drasztikusabb a helyzet. Míg belgiumi szinten a lakosság körülbelül kétharmada belga származású, addig ez az arány Brüsszelben egynegyed. A „külföldi hátterű” belga állampolgárok aránya itt közel negyven százalék, míg a nem belga lakosok aránya 36 százalék.
Az Unió fővárosában egyre több az bevándorlókhoz köthető követelés, tüntetés. A egyik ilyen, a Brüsszel „Place De Brouckère” terén található
A felirat mellett 13 gyermek és fiatal (2 és 27 év közöttiek) neve szerepel. Mindegyikük – név alapján – közel-keleti hátterű. A nevek egy része mellett ott van egy-két információ a halál körülményeiről is. A 2 éves Mawdát például – a „kiállítás” tanúsága szerint – 2018. május 16-án ölte meg a belga rendőrség egy autós üldözés keretében.
A belga bíróság a rendőrre egy év felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki. A lány, amikor fejbelőtték, épp egy furgonban utazott, amelyben embercsempészek 26 felnőtt és 4 gyerek migránst csempésztek Nagy-Britanniába. A rendőr üldözés közben nyitott tüzet a járműre, amitől azt remélte, hogy megállítja az embercsempészt a volán mögött.
A „kiállítás” készítői bemutatták a fehér lapokon Mohamed Kemal, 21 éves férfi halálát is. Őt egy vonat ütötte el a franciaországi Ciboure-ban. (Ciboure egy, a Vizcayai-öböl mentén fekvő francia település, egyébként csodálatos kilátással és városképpel).
Érdekesség Mohamed esete kapcsán, hogy a vonatszerencsétlenségben három algériai migráns meghalt, az egyetlen túlélő viszont ideiglenes tartózkodási engedélyt kapott a Pyrénées-Atlantiques prefektúrától, ami 2022. április 19-én járt le.
A túlélő beszámolói szerint négy társával azért feküdt a sínekre megpihenni, hogy elkerüljék a rendőrségi ellenőrzést.
Az ötödik migráns még időben fel tudott kelni a sínről, ő elmenekült. A nyomozók két nappal később Bayonne-ban találták meg, ahol kihallgatták, majd elengedték. Bayonne és a baleset helyszíne között nagyjából 22 kilométer a távolság.
A kiragasztott papírok egyikén egy „hashtag” látható: #AbolishFrontex, azaz #SzüntessékmegaFrontexet. A Frontex az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség ismertebb neve, aminek nemrégiben nevezték ki az új igazgatóját. Hans Leijtens, a holland katonai rendőrség korábbi parancsnoka az első sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy „a visszatoloncolások nem törvényesek”.
A városban több helyen, főleg forgalmas körutaknál és sétálóutcáknál lehet hasonló feliratokba bukkanni. Van, ahol csak annyi van felfújva a falra, hogy „papírokat mindenkinek”, máshol pedig A4-esekkel van felragasztva üres üzlethelyiségek kirakatára, hogy „Kriminalizálni a papírnélkülieket bűn!”.
Nyitókép: Mandiner/Varga Mátyás