Auf wiedersehen: napokon belül széteshet a német kormánykoalíció
Olaf Scholz sorozatos csúcstalálkozókat szervez koalíciós partnereivel a kormány megmentése érdekében.
Wolfgang Schäuble az osztrák parlament épületének avatóján mondott beszédével haragította magára a Zöldeket.
Öt és fél év után befejeződött az osztrák parlament nagyfelújítása; a megújult épület avatójára ünnepi szónoknak Wolfgang Schäublét, Németország volt pénzügyminiszterét, korábbi CDU- és Bundestag-elnököt hívta meg Wolfgang Sobotka osztrák házelnök.
A veterán német politikus – akit a nyáron berlini látogatása során a Magyar Érdemrend Nagykeresztjével tüntetett ki Novák Katalin köztársasági elnök – beszédében úgy fogalmazott, a képviseleti demokrácia válságban van, mert a képviselők nem veszik elég komolyan, hogy „nem csak bizonyos régiók vagy társadalmi csoportok, hanem az egész nép képviselői”.
Figyelmeztetett, a demokrácia a 21. század eleje óta a rövidebb-hosszabb válságok miatt „folytonos krízisüzemmódban” működik, „szaporodnak a kétségek és a kifogások a nyugati demokratikus rendszer működése kapcsán”.
Szerinte a demokratikus folyamatok iránti bizalom erősítése érdekében „a meghallgatás kultúrájára van szükség”, illetve készen kell állni arra, hogy „ne zárjuk ki élből azt, hogy a másiknak is lehet igaza”. Erre két példát hozott: egyrészt a koronavírus-járványt, melynek során rájöttünk, „milyen kevés tér maradt egy kiegyensúlyozott hozzáállás, a másik véleményének meghallgatása számára”. A volt pénzügyminiszter és házelnök figyelmeztetett, „a másik véleményének ellenpontozása helyett az integritását megkérdőjelezni
ugyan kényelmes, de nem válthatja ki a politikai érvelést és a szükséges vitát”.
A Zöldek frakcióvezetőjét, Sigi Maurert kiakasztó mondatai ezzel kapcsolatban a következőképpen hangoztak: „nem mindenki konteós, aki megkérdőjelezi a járványintézkedéseket”, „nem mindenki embertelen idegengyűlölő, aki aggódik a menekültek felvétele miatt”, „nem mindenki úgynevezett klímaszkeptikus, aki kétségbe vonja az európai klímacélokat”, és
„attól még, hogy támogatom az egyenjogúságot, még ellenezhetem a gendercsillagot”.
(A gendercsillag a német baloldal azon törekvését jelöli, hogy a korábban mind férfiakra, mind nőkre vonatkozó hímnemű főnevekhez egy csillaggal elválasztva mostantól írják hozzá a női végződést is, tehát Lehrer*in, Studierende*r – a szerk.)
Schäuble hangsúlyozta, „a politikát nem helyettesítheti a morál és a tudomány sem”, hiszen „a tények önmagukban nem teszik ki a politikát”. Úgy fogalmazott, a demokrácia csak úgy érhet el legitimitást, ha egyszerre kínál szakmailag helyes megoldásokat, illetve a többségi döntéshozatal alktományosan biztosított módját is.
Maurer szerint Schäuble „ideológiától fűtött elképzeléseket” fogalmazott meg beszédében a klímaváltozás és a gender kapcsán, amelyek méltatlanok voltak az alkalomhoz. Sobotka házelnök megvédte Schäublét a zöld kritikától.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Clemens Bilan