Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
A publicista szerint igazságtalan, hogy Orbán kiszorult a címlapokról a uniós korrupció miatt.
„A Magyarország elleni, régóta esedékes döntés a jogállamiság győzelme” Markus Becker szerint, aki a vezető német lapban írt publicisztikát. Visszafogottsággal nem vádolható írásában úgy véli, hogy
„a feltörekvő autokratákkal szemben – mint Orbán –, akik el akarják törölni a jogállamiságot, és vétójogukat az EU-ban zsarolásra használják, a legjobb a szigorú fellépés”.
Szerinte az EU-nak már évekkel ezelőtt határozottan fel kellett volna lépnie „Orbán ügyködése ellen”, ahelyett, hogy hagyja magát újra és újra „megzsarolni”, sőt, uniós pénzből „társfinanszírozza az Orbán-rendszert. Az így okozott károkat valószínűleg nehéz lesz helyrehozni – ha egyáltalán helyre lehet hozni” – véli a szerző.
A szerinte független megfigyelők szerint a magyarországi választások még mindig szabadok lehetnek, de már nem tisztességesek. Szerinte az, hogy Orbán Viktor feladja az „illiberális demokrácia” útját, aligha várható. Hozzátette: egy brüsszeli bonmot szerint Orbánnak önmagát kellene eltörölnie. Az EU mindenesetre végre korrigálta az irányt, vélekedik. „Ez jó hír, amelyet az Európai Parlamentben kirobbant korrupciós botrány igazságtalanul kiszorított a címlapokról. A jelenlegi ismeretek szerint
a korrupciós botrány potenciális kára sokkal kisebb, mint az a kár, amely az uniós államok autokráciába való sodródása esetén fenyeget”
– írja Markus Becker.
Nyitókép: Facebook