Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
Riba István szerint az orosz elnök célja, hogy letérítse az atlantizmus útjáról az európaiakat.
Az orosz birodalmi gondolkodás évszázadokat ível át: kezdve a birodalomalapító Nagy Pétertől, és utódaitól a bolsevikokon át, egészen Vlagyimir Putyinig. Csak annyiban tértek el törekvéseik, hogy meddig tolják ki az orosz befolyási övezetet. Nagy Pétert és Sztálint követi Putyin, amikor orosz uralom alá akar hajtani szomszédos népeket – olvasható Riba István írása a HVG oldalán.
A lap szerzője elemzésében kifejti: az Orosz Birodalmat Nagy Péter alapította 1721-ben,
amikor az Ukrajna elleni „katonai hadműveletről” értekezik. Kiemeli: pár hete is azt fejtegette, hogy a kelet- és dél-ukrajnai területek annektálásával az Azovi-tengert – amelyet Délkelet-Ukrajna és Délnyugat-Oroszország határol – Oroszország „belső tengerévé” tették.
A birodalmi gondolat 1917 után kétfelé ágazott: egyrészt magukévá tették a bolsevikok, akik minden addiginál erősebb és hatalmasabb országot építettek, másrészt az emigrációban kidolgozták az eurázsiai elméletet, amelyből Putyin is sokat merít.
A „Dublintól Vlagyivosztokig” érő birodalom ideáját a szovjet vezetők sem vetették meg.
A szerző szerint a Szovjetunió bukása után elkezdődött a gondolkodás az orosz tudósok és politikusok köreiben, hogyan lehetne az egykori globális hatalmat újra feltámasztani, Oroszország Putyin alatti geopolitikájához az ideológiát pedig az eurázsiai eszme szolgáltatta. Riba pedig úgy véli: az orosz elnöknek ehhez le kell téríteni az atlantizmus útjáról az európaiakat.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Nyikolszkij