Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
És Netanjahut.
Vlagyimir Putyin orosz elnöknek Ukrajna megtámadásáról hozott döntése jól megmutatja, miért végződnek gyakran összeomlással az autoriter uralmak – írja nemzetközi évértékelő elemzésében Gideon Rachman.
A Financial Times-ban megjelent cikk szerint 2022 egy olyan év volt, amikor az erős emberek megbotlottak. Az év legfontosabb eseményéből, a február 24-én elindult orosz-ukrán háborúból Rachman szerint megállapítható, hogy több, hatalomban eltöltött évtized után a vezetők gyakran hajlamossá válnak a megalomániára vagy a paranoiára, illetve az foglalkoztatja őket, milyen helyük lesz a történelemben, mivel belső ellenfeleikkel már rág leszámoltak.
A szerző Putyin rajongóiként említi a kínai Hszi Csin-pinget, a fülöp-szigeteki Rodrigo Dutertét, a szaúdi Mohammed bin Szalmánt, a magyar Orbán Viktort, valamint Donald Trump volt amerikai elnököt. Közülük, mint írja, többeknek rossz évük volt: az iráni teokrácia pedig az eddigi legkitartóbb ellenállással kénytelen szembenézni, Donald Trumpnak nem sikerült az áttörés november 8-án.
De az erős emberek azért tudnak választást is nyerni – teszi hozzá, példaként Orbán Viktort és Benjamin Netanjahut felhozva.
Nyitókép: Johanna Geron / POOL / AFP