A Portfolio Checklist című podcast műsorának vendége volt Rácz András Oroszország-szakértő. Ráczot egyebek mellett arról kérdezték, hogy milyen következményei lehetnek a Lengyelországot ért keddi, két halálos áldozatot követelő rakétalálatnak.
A szakember a műsorban elmondta, hogy kedden egy speciális helyzetben érte a becsapódás híre. Épp előadást tartott, mikor egy jelenlévő beolvasta mi történt, és megkérdezte, hogy ez mi lehetett. Rácz felidézte, hogy óvatosan kellett fogalmaznia a körülmények ismeretének hiányában, de egyértelmű volt számára, szinte az első perctől, hogy ez nem volt szándékos.
„Ha Oroszország megtámadna egy NATO-tagállamot, azt nem egy rakétával tenné és nem egy kis falu ellen”
– hangsúlyozta a szakértő. Majd azzal folytatta, hogy abban az esetben sokkal több rakétát vetettek volna be az oroszok, és sokkal nagyobb településeket vettek volna célba.
Jens Stoltenberg szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, nincs arra utaló jel, miszerint szándékos lett volna a Lengyelországot ért keddi rakétatalálat. Kijelentette, egyre biztosabb, hogy az ukránok által kilőtt légvédelmi rakéta csapódott be és ölt meg két lengyel állampolgárt. A sajtótájékoztatón a NATO-főtitkár azt mondta, az orosz légitámadások elleni védekezésnél ment félre egy ukrán rakéta.
Oroszország rendszeresen teszteli a NATO védelmét
Rácz András ezután arról is beszélt, hogy Oroszország rendszeresen teszteli a NATO védelmét. A Balti-térségben gyakori, hogy orosz gépek megsértik a NATO légterét. Felidézte, hogy mikor a Magyar Honvédség részt vett ott egy hadgyakorlaton, akkor a mi gépeink is fogtak el, és kísértek ki orosz repülőket. De ezt NATO országok is megteszik az orosz légtérben – magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy a történtek milyen hatást gyakorolhatnak a háborús folyamatokra, azt a választ adta, hogy az eset felgyorsíthatja a NATO keleti szárnyának megerősítését.
„A NATO nem teheti meg, hogy erre valamilyen szinten nem reagál”
– húzta alá Rácz András.
A teljes beszélgetést ITT hallgathatja meg.
Nyitókép: Mandiner