Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Lars Klingbeil Olaf Scholz kancellárral szakító megjegyzéseiben elismeri, hogy az SPD rosszul ítélte meg Oroszország szándékait és figyelmen kívül hagyta a keleti partnerek figyelmeztetéseit.
Lars Klingbeil egy kedd este tartott pártrendezvényen beszédében úgy fogalmazott, hogy gyökeres fordulatot hirdet a párt Oroszország-politikájában, ugyanis tavaly a választásra készített programjában még azt vallotta, hogy Európában csak Oroszországgal együtt és nem Oroszország ellenében lehet béke, biztonság és stabilitás.
Ez a helyzetértékelés már nem érvényes, éppen Oroszországgal szemben kell megszervezni biztonságunkat, mert Moszkva búcsút mondott a közös biztonság és a közös értékek rendszerének”
– jelentette ki a politikus.
A szociáldemokraták társelnöke elmondta, hogy pártja a hidegháború vége óta hibák egész sorozatát követte el és tévesen mérte fel a Kreml szándékait. Mint ismert, az SPD hagyományosan szoros kapcsolatot próbált mindig ápolni az aktuális orosz vezetéssel.
Hiba volt abból kiindulni, hogy a történelem természetes módon összeköti a diktatúráktól megszabadult két országot”
– fogalmazott.
Klingbeil szerint a német szociáldemokraták ettől a meggyőződéstől áthatva nem vették észre, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök másként viszonyul a múlthoz, manipulálja és eszközként használja a történelmet, méghozzá a belpolitikában az autokratikus konszolidáció, a külkapcsolatokban pedig a orosz nagyhatalmi politika kibontakoztatása érdekében.
Az első elemzői vélemények szerint fordulópontnak számító és a párt új irányvonalát megalapozó beszédében az SPD társelnöke külön hibaként említette, hogy Németország függővé tette magát az orosz energiaimporttól.
Ilyen egyoldalú függőségnek nem szabad többé kialakulnia”
– szögezte le és úgy szólt, az is nagy hiba volt, hogy nem vették kellőképpen figyelembe közép-, és kelet-európai partnereik érdekeit és nézőpontját, ami súlyos mértékű bizalomvesztést okozott. Állítása szerint hosszabb távon is nehezen elképzelhető a német-orosz viszony rendezése.
(MTI)
Merkel nem bánta meg, hogy az oroszoktól szerzett energiát
A volt német kancellár úgy fogalmazott, az ember mindig a saját idejében cselekszik. BŐVEBBEN...
Nyitókép: Carsten Koall/AFP