Riadót fújt az ukrán külügyminiszter Brüsszelben: immár teljesen biztos Putyin Európa-ellenes hadműveletében

„Az igazi kérdés már csak az, hogy Európa felkészül-e erre vagy sem” – mondta Andrij Szibiha.

Az amerikai Háborúkutató Intézet szakértői szerint nem szolgálná Vlagyimir Putyin céljait az atomfegyverek bevetése.
Egyes becslések szerint Oroszország nagyjából kétezer taktikai és majdnem háromezer stratégiai atomfegyverrel rendelkezik, ezzel a világ jelenlegi legnagyobb atomhatalmának számít – hívta fel a figyelmet a Világgazdaság. A taktikai atomfegyverek szűkebb körben pusztítanak és a maguk után hagyott sugárfertőzés mértéke is kisebb, de így is rendkívül nagy veszélyt jelentenek – hangsúlyozták.
Egy taktikai fegyverrel akár egy teljes katonai bázist is fel lehet számolni, de egy kicsi város méretű területet is képes évekre lakhatatlanná tenni. A bevetése viszont nagyon kockázatos, Moszkva minden bizonnyal elveszítené a szövetségeseit, – például Kínát és Indiát – ha „felrúgná az atom-tabut” – írta a lap.
Emellett fontos látni, hogy Ukrajna túlságosan közel van Oroszországhoz ahhoz, hogy a területére atomot dobjanak. A csernobili katasztrófát követően Oroszországba és Fehéroroszországba fújta át a szél a legnagyobb mennyiségben a radioaktív felhőt. Ez azt jelenti, hogy
– mutatott rá cikkében a vg.hu.
Mindezek ellenére az amerikai Háborúkutató Intézet szakértői szerint nem szolgálná Vlagyimir Putyin céljait az atomfegyverek bevetése.
Az Intézet szakértői úgy vélik,
ami Oroszországnak sem lehet a célja – írta a Világgazdaság.
Nyitókép: MTI/Pool AP/Thibault Camus