Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
A Terror Háza Múzeum főigazgató hangsúlyozta, hogy mindig is elsődleges orosz érdek volt Ukrajna NATO-semlegessége.
Látlelet az orosz–ukrán háborúról – könyvben összegezte meglátásait az elmúlt hónapokról Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum és a XXI. Század Intézet főigazgatója. G. Fodor Gábor politológus a könyvbemutatón azt mondta,
Ám akkor – tette hozzá – a kérdés, hogy ki osztja a lapokat? Aki osztja, az cinkeli-e azokat, és részt vesz-e játékosként is a partiban? – vezette fel a beszélgetést Gerhardt Máté a Hír TV Napi aktuális című műsorában.
Majd Békés Mártont idézte , aki arról beszélt a könyvbemutatón, hogy az orosz-ukrán háborúban három konfliktus van: egy szláv háború, egy energiaháború és voltaképpen egy olyan proxyháborúban, amiben „Ukrajna tulajdonképpen csak egy kesztyűbáb szerepét játssza”.
Erre Schmidt Mária úgy reagált, hogy mind G. Fodor Gábor, mind Békés Márton megjegyzése igaz. „Ez a háború nagyon komplex, ami az oroszok támadásával vette kezdetét február 24-én, de a könyvben is arra helyezem a hangsúlyt, hogy a konfliktus már sokkal régebbi. Tulajdonképpen a Szovjetuniónak a szétmállásával függ össze, az önálló Ukrajna megszületésével, és
ennek az Ukrajnának a megmaradása, a függetlenségének a megmaradása, területi épségének a megőrzése az, amit most ez a háború megkérdőjelezett”
– mutatott rá a főigazgató.
Majd azzal folytatta, hogy az elmúlt harminc év alatt nem sikerült Ukrajnának egy stabil, erős országgá válnia. „Ez részben a saját hibája, részben annak, hogy a keletnek és a nyugatnak az ütközőzónájában mindegyik beavatkozott, és a saját érdeke szerint próbálta befolyásolni az eseményeket” – hangzott el.
Schmidt Mária ezután felidézte, hogy „az igazi kiélesedését a problémának 2008-ban Amerikának az a bejelentése okozta, hogy be fogják venni Ukrajnát és Grúziát a NATO-ba. Putyinék ezt vörös vonalnak tekintették mindig is, (...) elsőrendű fontosságú az oroszok számára, hogy Ukrajna semleges maradjon” – hangsúlyozta a Terror Háza főigazgatója.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Képernyőfotó