Moszkva nem sajnálja a pénzt, Putyin rekordösszeget szán jövőre a katonai kiadásokra
Úgy tűnik, nem sikerült térdre kényszeríteni az orosz gazdaságot. Közben uniós vezetők Kijevbe látogattak.
A biztonságpolitikai szakértő súlyos hibák sorozatát említette az orosz vereségek okaként.
Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője az . Az ismert biztonságpolitikai szakember szerint egyelőre korai az ma7.sk-nak beszélt az ukrán-orosz háború jelenlegi állásáról. Kijelentette, hogy korai még az eszkaláció lehetséges forgatókönyveiről beszélni, de hogy az oroszok súlyos veresége ebbe az irányba tolja el a háború menetét, az kétségtelen.
Arra a kérdésre, hogy mennyire súlyosak a mostani orosz veszteségek Demkó Attila azt válaszolta, erre a kérdésre egyelőre nem könnyű válaszolni, ugyanis nem látják a teljes képet. „Az biztos, hogy ez egy komoly vereség,
jelentős károkat okozott az orosz haderőnek, még akkor is, ha az élőerő nagy részét időben sikerült kivonniuk”
– hangsúlyozta a szakértő.
Majd azzal folytatta, „az eszközveszteség már jóval komolyabb, de a presztízsveszteség még ennél is nagyobb”.
„A háború kitörése óta ez az első olyan jelentős veresége az orosz hadseregnek, amely teljes mértékben katonai és felderítési hibákon alapul. Nagyon súlyos hibák sorozatán” – mutatott rá Demkó.
A biztonságpolitikai szakértő ezt követően kérdésre válaszolva részletezte az oroszok hibáit. Véleménye szerint az orosz haderő „nem készült fel rendesen”, valamint nincs elég orosz katona az ukrán fronton. Mindezek mellett az orosz haderő nem hozott létre párhuzamos védelmi vonalakat. Úgy véli, ha újabb és újabb aknamezőket kellett volna áttörni, „ez az ukrán sebesség lehetetlen lett volna”.
Demkó szerint mindezen hiányosságok mellett „elmaradt a mélységi védelem kiépítése, ráadásul nem vették figyelembe az offenzíva előtti ukrán átcsoportosítások jelentőségét”. „Az, hogy az oroszoknak semmilyen erő nem volt telepítve a mélységben, azt mutatja, nem itt várták az ukrán támadást” – tette hozzá.
„Az oroszok megint lebecsülték az ukránokat, saját kárukra”
– hangoztatta a Geopolitikai Műhely vezetője.
Az interjúban érintették a nukleáris fegyverek bevethetőségének kérdését is. Demkó Attila ezzel kapcsolatban elmondta, hogy „nagy vita van arról, képes lenne-e Oroszország taktikai atomfegyvert bevetni. Rengetegen azt gondolják, nem, mert saját racionalitásukkal közelítik meg a kérdést. Csakhogy ez tévedés,
ha a nyugati racionalitás működne itt, a háború el sem indul”.
Hozzáfűzte, hogy „az orosz doktrína egyértelmű, ha orosz területet ér támadás, az atomcsapás lehetséges elsőként is”. „Ha a Krímet érné ukrán szárazföldi támadás, és nem lenne más eszközük a védelemre, bevetnék. De Luhanszk és Donyeck eleste is lehet vörös vonal, nem tudjuk” – hangzott el a beszélgetés során.
Nyitókép: Képernyőfotó