Átlépték a határt: az Európai Bizottság már Bécsben is lecsapott, hogy Magyarországot büntesse
A diákokkal egy percig sem törődtek Brüsszelben.
Az Európai Bizottság többek között azt is szeretné a Bloomberg szerint, hogy Magyarország erősítse meg az Országos Bírósági Tanácsot.
A Bloomberg értesülései szerint nemcsak a korrupció elleni küzdelem terén kell 17 lépést tennie a magyar kormánynak azért, hogy „kiszabadítsa az EU-s pénzeket”, hanem az igazságszolgáltatás vonalán is reformokat kell vállalnia. A hírügynökség úgy tudja, az Európai Bizottság a magyar helyreállítási tervet
A helyreállítási alapból járó összeget pedig akkor folyósítják majd, hogy valamennyi vállalás maradéktalanul teljesült.
Didier Reynders uniós igazságügyi biztos a Bizottság által nyilvánosságra hozott 57 oldalas határozat azon részére utalva, amelyben 17 területen vállalt korrupcióellenes intézkedéseket a magyar kormány, leszögezte:
„Nemcsak a korrupció elleni küzdelemről van szó, hanem az igazságszolgáltatás függetlenségéről is.
Ha tovább akarunk haladni a helyreállítási tervben, figyelembe kell vennünk a különböző eljárásokban kért különböző reformokat” – tette hozzá.
A Bizottság mindemellett azt is szeretné, ha Magyarország megerősítené az igazságszolgáltatás felügyeletével megbízott független bírákból álló testületet, az Országos Bírósági Tanácsot, amelynek vezetése korábban arra panaszkodott, hogy a hiányosságok orvoslása során megakasztották őket.
Uniós tisztviselők most azt a menetrendet vázolták fel a Bloombergnek, hogy
a Bizottság pedig november elejére hagyhatja azt jóvá.
Ezek után a tagállamok asztalára kerülne, végül a pénzügyminiszterekből álló Tanács, az úgynevezett Ecofin december elején döntene róla. Így maradna némi idő a papírmunka év végéig történő elvégzésére is – jegyezték meg a tisztségviselők.
A fentiekkel párhuzamosan a magyar jogállamisági eljárásról az Általános Ügyek Tanácsában döntenek majd (a Bizottság javaslata alapján) október 18-ig arról, hogy egyáltalán adjanak-e még két hónapnyi bizonyítási időt a magyar kormánynak, és ha igen, akkor utána legkésőbb december 18-án arról is döntés születne, hogy a magyar vállalások teljesítése alapján mekkora veszély fenyegeti még az uniós költségvetést – tette hozzá a Bloomberg.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay