Működnek az EU-s szankciók: Oroszország 158 milliárd eurót keresett az energiaexporton a háború kezdete óta

2022. szeptember 06. 19:42

Az orosz energiahordozók legnagyobb vásárlója továbbra is az EU, aminek 85 milliárd euró volt az összesített orosz energiaszámlája fél év alatt.

2022. szeptember 06. 19:42
null

Oroszország az Ukrajna elleni invázió elindítása utáni fél évben, vagyis februártól augusztus végéig 158 milliárd eurónyi bevételt könyvelhetett el energiahordozók exportjával – írja az AFP hírügynökség a Center for Research on Energy and Clean Air finn kutatóintézet becsléseire hivatkozva.

A kutatóintézet egyben szigorúbb és hatékonyabb szankciókra szólít fel az orosz szén-, földgáz- és olajexporttal kapcsolatban.

A 158 milliárd euró jóval magasabb, mint az oroszok tavaly ilyenkori energiabevétele, annak ellenére, hogy a nyugati országok szankciókkal sújtják az oroszokat. Ennek az az oka, hogy a háború kitörése nyomán az árak brutálisan megemelkedtek, és sok ország jó előre be akart spájzolni a télre, hogy később Putyin ne tudja zsarolni őket a csap elzárásával.

Az EU az orosz szén vásárlásával teljesen leállt

Az orosz energiahordozók legnagyobb vásárlója ironikus módon épp a szankciókkal leginkább fenyegető EU, aminek

85 milliárd euró volt az összesített orosz energiaszámlája fél év alatt.

A második legnagyobb partner Kína (35 milliárd), majd Törökország következik 10,7 milliárddal. Az EU az orosz szén vásárlásával teljesen leállt, ami a padlóra is küldte az orosz kivitelt, mert nem igazán tudtak új vevőket találni. Az olajat és a földgázt érintő EU-s szankciók azonban még nem indultak be rendesen, és több ország, így Magyarország is foggal-körömmel ragaszkodik az orosz beszerzéshez.

A CREA szerint az orosz olajexportot lehetne hatékonyan megfogni, méghozzá úgy, ha a vásárlási tilalom mellett kitiltanák az orosz olajat szállító tankereket az európai kikötőkből, a nagy nyugati hajós szállítmányozó cégek és biztosítók pedig nem vennének részt az orosz olajexportban.

Nyitóképen: Tihange-i erőmű. Fotó:  Eric Lalmand / BELGA / AFP

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
backdrive
2022. szeptember 07. 08:18
2010-ben 250 milliárdot
koronaszepe
2022. szeptember 06. 20:28
Oroszország hosszabb és mélyebb gazdasági recesszióval nézhet szembe az amerikai és európai szankciók miatt, és veszélybe kerülhetnek azok az iparágak, amelyekre az ország gazdasága évek óta támaszkodik – közölte a Bloomberg hírügynökség az orosz kormány belső jelentésére hivatkozva, amelyet a Kommerszant orosz gazdasági lap idézett. A dokumentum, amely tisztviselők és szakértők hónapokig tartó munkájának eredménye, és megpróbálja felmérni Oroszország gazdasági elszigetelődésének valódi hatását Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai inváziója miatt, borzasztóbb képet fest, mint a kormányzati tisztviselők általában derűlátó nyilvános nyilatkozataikban megfogalmaznak. A Bloomberg betekintést nyert a jelentés egy példányába, amit a legfelsőbb vezetők zárt ajtók mögötti ülésére készítettek augusztus 30-án. A tanácskozást ismerő emberek megerősítették a jelentés hitelességét. A kormányzati jelentésben bemutatott három forgatókönyv közül kettő szerint jövőre felgyorsul az orosz gazdaság visszaesése, és a gazdaság teljesítménye csak az évtized végén vagy később áll vissza az Ukrajna elleni agresszió kezdete előtti szintre. Az „inerciálisnak” elnevezett forgatókönyv azt feltételezi, hogy a gazdaság jövőre 8,3 százalékkal gyengül 2021-hez képest és ezzel eléri a mélypontot a visszaesés. A „borúlátó” forgatókönyv szerint a mélypont 2024-ben lesz, akkor a GDP 11,9 százalékkal marad el a tavalyi szinttől. Minden forgatókönyv szerint nő a szankciók nyomása, és bővül az ahhoz csatlakozók száma. A kormányjelentés szerint Európa hirtelen elfordulása az orosz olajtól és gáztól, érintheti Oroszország saját piacának ellátási képességét is. A jelentés kitért arra is, hogy a szakemberhiány milyen hatást gyakorol a gazdaságra. A dokumentum készítői szerint 2025-ig akár 200 ezer informatikus is elhagyhatja az országot, ami az első hivatalos előrejelzés az „agyelszívás” növekedéséről. A jelentés szerint az Európába, Oroszország fő exportpiacára irányuló gáz teljes leállítása évi 400 milliárd rubel (6,6 milliárd dollár) kieső adóbevételt jelenthet. A kieső árbevételt új exportpiacokkal még középtávon sem lehet teljes mértékben kompenzálni. A jelentés figyelmeztet, ha a világgazdaság recesszióba süllyed, Oroszország exportja tovább csökkenhet, ez pedig a rubel zuhanását és az infláció megugrását idézheti elő. A jelentés összeállítói szerint egyszerűen nincsenek alternatív beszállítók egyes kritikus importtermékekhez. Még a mezőgazdasági szektorban is, ahol a Kreml a külföldi készletek pótlására tett erőfeszítéseit hangoztatja, a kulcsfontosságú inputoktól való függés arra kényszerítheti az oroszokat, hogy csökkentsék élelmiszer-fogyasztásukat, mivel a készletek apadnak. A nyugati technológiához való hozzáférés korlátozása miatt pedig Oroszország egy-két generációval lemaradhat a jelenlegi szabványoktól, mivel kénytelen kevésbé fejlett kínai és délkelet-ázsiai alternatívákra hagyatkozni. (MTI)
Gombóc XVI. Artúr
2022. szeptember 06. 20:20
Csak halkan kérdem, hogy megér ennyit Ukrajna???
Teréz A Piréz
2022. szeptember 06. 20:19
Oroszország agresszor, mert fegyveres háborút indított Ukrajna ellen. Az EU is agresszor, mert gazdasági háborút indított Oroszország ellen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!