Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Az orosz energiahordozók legnagyobb vásárlója továbbra is az EU, aminek 85 milliárd euró volt az összesített orosz energiaszámlája fél év alatt.
Oroszország az Ukrajna elleni invázió elindítása utáni fél évben, vagyis februártól augusztus végéig 158 milliárd eurónyi bevételt könyvelhetett el energiahordozók exportjával – írja az AFP hírügynökség a Center for Research on Energy and Clean Air finn kutatóintézet becsléseire hivatkozva.
A 158 milliárd euró jóval magasabb, mint az oroszok tavaly ilyenkori energiabevétele, annak ellenére, hogy a nyugati országok szankciókkal sújtják az oroszokat. Ennek az az oka, hogy a háború kitörése nyomán az árak brutálisan megemelkedtek, és sok ország jó előre be akart spájzolni a télre, hogy később Putyin ne tudja zsarolni őket a csap elzárásával.
Az orosz energiahordozók legnagyobb vásárlója ironikus módon épp a szankciókkal leginkább fenyegető EU, aminek
A második legnagyobb partner Kína (35 milliárd), majd Törökország következik 10,7 milliárddal. Az EU az orosz szén vásárlásával teljesen leállt, ami a padlóra is küldte az orosz kivitelt, mert nem igazán tudtak új vevőket találni. Az olajat és a földgázt érintő EU-s szankciók azonban még nem indultak be rendesen, és több ország, így Magyarország is foggal-körömmel ragaszkodik az orosz beszerzéshez.
A CREA szerint az orosz olajexportot lehetne hatékonyan megfogni, méghozzá úgy, ha a vásárlási tilalom mellett kitiltanák az orosz olajat szállító tankereket az európai kikötőkből, a nagy nyugati hajós szállítmányozó cégek és biztosítók pedig nem vennének részt az orosz olajexportban.
Nyitóképen: Tihange-i erőmű. Fotó: Eric Lalmand / BELGA / AFP