Új Közép-Európára ébredünk 2025-ben – túlontúl hosszú intermezzo után
Tektonikus változások zajlanak Közép-Európában 2025 elején – olyan időket élünk, amikor tapintani, szagolni, harapni lehet a geopolitikát. Kohán Mátyás írása.
A törvénytervezetet egyhangúlag szavazták meg, már csak Putyinnak kell aláírnia.
Oroszország kilép az Emberi Jogok Európai Bíróságából (EJEB), miután az orosz parlament alsóháza, az állami duma megszavazta az erre vonatkozó törvényt – számolt be a Népszava.
A lap szerint az állami duma két törvényt szavazott meg, az egyik értelmében az országot kivonják a bíróság joghatósága alól, míg a másik értelmében a március 15. után – miután Oroszországot kizárták az Európa Tanácsból – született bírósági határozatok nem végrehajtandóak.
A törvénytervezeteket csaknem egyhangúlag szavazták meg, mindössze az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja (KPRF) ellenzéki párt egyik tagja szavazott ellene.
Vjacseszlav Vologyin, az állami duma elnöke a szavazást követően úgy fogalmazott, az Emberi Jogok Európai Bírósága egy olyan eszközzé vált nyugati politikusok kezében, amellyel politikai csatározást folytatnak országunk ellen. A bíróság egyes döntései „közvetlenül ellentmondtak az orosz alkotmánynak, értékeinknek és hagyományainknak” – tette hozzá.
A mostani döntés megszünteti azt a jogi utat, amelyen keresztül orosz állampolgárok, köztük a bebörtönzött ellenzéki Alekszej Navalnij fordulhattak jogorvoslatért nagy horderejű ügyekben jogsértések során.
Az EJEB például 2021 februárjában úgy határozott: szabadon kell engedni Navalnijt, akit olyan vádak alapján ítéltek el, amelyek az ellenzéki vezető szerint politikailag motiváltak. Oroszország „jogellenesnek” minősítette az EJEB döntését.
Fotó: Mikhail Tereshchenko / POOL / Sputnik via AFP