Nyomás alá helyezhetik a keresztények jogait, amelynek beláthatatlan következményei lehetnek – nagyjából így foglalható össze a konzervatív körökben Európa-szerte terjedő aggodalom, amit tovább hevít az Amerikai Egyesült Államokban fellángolt abortuszvitát övező megfélemlítések sorozata, valamint Päivi Räsänen esete.
Mint az ismert, a volt finn belügyminiszter, jelenleg is aktív kereszténydemokrata képviselő azért állt bíróság elé, mert az ország főügyésze szerint kirekesztően nyilatkozott bizonyos szexuális kisebbségekről, holott a gyakorló evangélikus politikus
nem tett mást, mint egy egyházi vitában Szent Pál apostolt idézte.
Räsänen ugyan első fokon győzött, a főügyész azonban hamar bejelentette, hogy nem hagyja annyiban a pert, mára pedig erős lehet a gyanúnk, hogy az ügy végül európai szintre kerül. A finn politikustól lapunk is úgy értesült, ő maga is arra készül, hogy igazát (és ezzel együtt hitét) az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt kell majd megvédenie.
Perek százai következhetnek
Mivel pedig Európában ma már nem elképzelhetetlen, hogy a Biblia citálása után valakit a bíróság elé citálnak, keresztény jogvédők úgy látják, a szólás- és véleményszabadság kerülhet legelőször veszélybe. Erre figyelmeztet az OIDIAC Europe (Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians in Europe; a legnagyobb, európai keresztényellenes cselekedeteket monitorozó szervezet) is, melynek igazgatója, Madeleine Enzlberger szerint a ma jelentős erővel bíró eszmei áramlatok nyomán a szexualitással és az orvosi gyakorlattal kapcsolatos keresztény erkölcsi álláspontok egyre inkább megkérdőjeleződnek.
Mindez pedig a nyugati kereszténység számára azt jelenti, hogy
a kapcsolódó jogi csaták és nehézségek többek között megfélemlítéshez és öncenzúrához vezethetnek.
Korábban ugyanerre a következtetésre jutott Márkus Tamás is. A református lelkész a Mandinernek nyilatkozva arról beszélt, Helsinkiben ugyan „egy csatát megnyertünk, de a háború vége nagyon messze van”. Ő is számtalan hasonló perre számít Európa-szerte. Mint mondta, „egy szélsőségesen progresszív hazai blog is folyamatosan támadja azokat a keresztényeket, akik nem az ateista baloldal támogatására szólítanak fel és már gyűlöletbeszédről írnak hitvalló keresztény lelkészekkel kapcsolatosan”.