CIA: Semmi sem utal arra, hogy Moszkva taktikai nukleáris fegyverek bevetésére készül

2022. május 07. 21:11

„Azonban az orosz vezetéstől hallott háborús uszító nyilatkozatok fényében nem vehetjük félvállról ezt a lehetőséget” – tette hozzá William Burns, a CIA igazgatója.

2022. május 07. 21:11
null

Semmi jel sem utal arra, hogy Oroszország taktikai nukleáris fegyverek bevetésére készül az ukrajnai konfliktusban – mondta William Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója szombaton.

Továbbra is fokozott figyelmet kap a téma

„Azonban az orosz vezetéstől hallott háborús uszító nyilatkozatok fényében nem vehetjük félvállról ezt a lehetőséget” – tette hozzá Burns a Financial Times című amerikai napilap által rendezett washingtoni konferencián. Aláhúzta: a CIA továbbra is fokozott figyelmet fordít a témára.    

Röviddel az ukrajnai háború kezdete után Oroszország készültségbe helyezte elrettentő erőit, beleértve a nukleáris fegyvereket is. Többek között Vlagyimir Putyin orosz elnök is célozgatott arra, hogy szükség esetén kész bevetni a taktikai nukleáris arzenált. Putyin „gyors és erőteljes” választ ígért arra az esetre, ha bárki kívülről beavatkozna az ukrajnai konfliktusba.    

Burns rámutatott: értékeléseik szerint Vlagyimir Putyin úgy véli, hogy a katonai konfliktus fokozásával javíthat helyzetén. A CIA szerint Putyin azt gondolja, hogy nem engedheti meg magának a vereséget Ukrajnában. Burns elmondta: Peking lankadatlan figyelemmel követi a konfliktus alakulását, amely befolyásolja Kína Tajvannal kapcsolatos számításait. Az igazgató rámutatott: a kínai kormányt megdöbbentette Ukrajna heves ellenállása, az atlanti szövetség összezárása, illetve a háborúval járó orosz gazdasági költségek.    

Burns szerint Kínát zavarja, hogy az ukrajnai háború közelebb hozta egymáshoz az európaiakat és az amerikaiakat.

Ezek olyan dolgok, amelyeket nagyon alaposan mérlegelnek

– tette hozzá a tisztségviselő. Megjegyezte: Kína nem mondott le arról, hogy idővel megszerezze az ellenőrzést Tajvan fölött, de az ukrajnai konfliktus tanulságai befolyásolják a módszerrel és az időzítéssel kapcsolatos számításait. Kína saját területeként tekint a 23 millió lakosú, önálló kormányzattal rendelkező Tajvanra, és jelezte: ha kell, kész erővel visszafoglalni a szigetet. Oroszország ukrajnai inváziója felerősítette a tajvani félelmeket, hogy Peking beváltja fenyegetését.

(MTI)

Nyitóképen: William Burns. Forrás: STEFANI REYNOLDS / AFP

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Józsi6
2022. május 08. 10:48
Helyesen: semmi utal arra, hogy Ukrajnában nukleáris fegyvert vetne. Majd másutt...
néhai Ch.Pilot
2022. május 08. 08:11
Mivel ugyanők (CIA) állítják, hogy az oroszok folyton hazudnak, vajon mennyire adhatunk hitelt ennek az információnak? :-D
Dezsőke
2022. május 08. 07:12
Mearsheimer professzor részletesen járja körül az orosz–ukrán konfliktus hátterét MÉGIS KINEK AZ ÉRDEKE? Arra a kérdésre, hogy ki veszíti el ezt a háborút, a professzor úgy válaszol, Ukrajna. Hozzáteszi: „nagyon erősen bátorítottuk az ukránokat, hogy a NATO részévé váljanak. Nagyon erőltettük, hogy a NATO részei legyenek. Nagyon erőltettük, hogy nyugati bástyává tegyük őket Oroszország határán, annak ellenére, hogy az oroszok világossá tették, hogy ez elfogadhatatlan számukra. Fogtunk egy botot, szemen szúrtuk a medvét, miközben mindannyian tudjuk, ha fogunk egy botot, és szemen szúrjuk a medvét, az a medve valószínűleg nem fog mosolyogni és nevetni ezen. A medve vissza fog csapni, és pontosan ez történik most. A medve szét fogja tépni Ukrajnát, és megint ott tartunk, ahonnan indultunk: ki a felelős ezért? Az oroszok felelősek ezért? Nem hiszem, hogy így van. Az nem kérdés, hogy az oroszok végzik a piszkos munkát. Nem akarom ezt a tényt elhallgatni, de a kérdés az, hogy mi okozta ezt, véleményem szerint a válasz nagyon egyszerű. Az Amerikai Egyesült Államok.”
Sany Xepi
2022. május 08. 07:03
Létezik az a taktika fegyver amit taktikai okokból még nem vetnek be. De, Oroszország kifejesztett egy olyan tecnológiát kínával együtt, hogy a jelenleg használt katonai gps rendszert rá rudja venni arra, hogy hamis adatokat továbbítson a lekérdezés helyére. (Izvesztyija) A cikkben nincs utalás a miről van szó, de azt megemlíti a nemrég visszatért kínai űrhajó, teszteket hajtott végre. Érdekessége, hogy nem a szoftvert törték fel, hanem a műholdakat képesek más pontra állítani a geostacionárius helyzetéből. Amerikában is észleltek zavarokat, de napkitöréses mellékhatásnak vélték. A cikk végét azzal zárja, sok napkitörés várható.... Háat? Van min gondolkodni, a gps irányítású fegyverek terén.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!