„Az Európai Unió megkezdte a leválást az orosz energiahordozók importjáról. Az elsődleges alternatívaként megjelölt zöld technológiákhoz azonban olyan nyersanyagok szükségesek, amiket az EU szintén Oroszországtól vásárol.
Az orosz–ukrán konfliktus az európai energiapolitika elsőszámú prioritásává emelte az Oroszországból érkező energiahordozók mennyiségének csökkentését. Miután a döntéshozók számára nyilvánvalóvá vált, hogy a szállításokat érintő azonnali szankciók veszélyeztetnék Európa stabilitását, figyelmüket és kommunikációjukat a közép- és hosszútávú intézkedések irányába fordították. Az Európai Bizottság elkészítette REPowerEU elnevezésű javaslatcsomagját, amiben a függetlenedés legfőbb eszközeiként a megújuló technológiákat, az elektrifikációt és a hidrogént jelölte meg.
A nagyobb megújulóarány nagyobb szabályozási képességet igényel
Az orosz energiahordozókról való leválás és a klímavédelmi törekvések összehangolása elsőre kézenfekvő lehetőségnek tűnhet, ugyanakkor a gyakorlati megvalósítás tekintetében a két cél között számos ellentmondás van. Az időjárásfüggő megújulókra való áttérés folyamatának további gyorsítása önmagában nem alkalmas az orosz energiafüggőség megszüntetésére, mert a bizonytalan termelés kiegyenlítéséhez szabályozható kapacitások szükségesek. Alighanem ennek köszönhető, hogy az új német kormány korábbi programjában a nagyszabású megújuló fejlesztések mellett, új gáztüzelésű erőművek létesítésével is számolt. A megújuló alapú termelés fokozása, megfelelő mértékű szabályozási képességek fejlesztése nélkül, a jelenleginél is súlyosabb ellátásbiztonsági kockázatokkal járna. Az új függetlenedési prioritással azonban a gázerőművek kiesnek a tervezésből és Európa mozgástere a lítiumion-akkumulátorokra, valamint a még fejlesztés alatt álló hidrogéntechnológiára szűkül.
Európa nem csak az energiától, de más nyersanyagoktól is függ
Mivel a háborús konfliktus nem csak az energiaellátást, de a globális nyersanyag-kereskedelmet is erősen érinti, kulcskérdéssé válik, hogy az Unió rendelkezik-e a kellő mennyiségű tárolókapacitás előállításához szükséges nyersanyaggal és gyártási kapacitással. És míg utóbbiban az elmúlt években jelentős fejlesztések történtek (hazánk például lassan akkumulátorgyár-nagyhatalommá válik), addig az előbbi tekintetében Európa igencsak szűkösen áll. Az akkumulátorgyártásban használt kulcsfontosságú nyersanyagok (például a lítium, a nikkel, a kobalt, a mangán, a réz vagy a grafit) csak nagyon korlátozottan, vagy egyáltalán nem állnak rendelkezésre. És a helyzet a félvezetők gyártásához nélkülözhetetlen palládium vagy a hidrogén üzemanyagcellákhoz használt platina esetében is hasonló. A nyersanyaghiány ráadásul a termelőkapacitások előállításában is problémát okozhat: Európa a napelemeket és a szélturbinák generátoraihoz szükséges ritkaföldfémeket is importálja.