Brit külügyminiszter: Háborús bűncselekmények gyanújával kell kivizsgálni az orosz hadsereg tetteit

2022. április 03. 14:06

Liz Truss szerint a Nyugatnak fel kell számolnia függését az orosz energiahordozó-szállításoktól.

2022. április 03. 14:06
null

A brit külügyminiszter szerint egyre több bizonyíték vall arra, hogy az Ukrajnában meghátrálásra kényszerített orosz hadsereg „elborzasztó cselekményeket” hajtott végre ukrajnai településeken, köztük Irpiny és Bucsa községekben.

Liz Truss a londoni külügyminisztérium által vasárnap ismertetett nyilatkozatában közölte: háborús bűncselekményekként kell kivizsgálni azokat a válogatás nélküli támadásokat, amelyeket az orosz fegyveres erők követtek el ártatlan civilek ellen az Ukrajna elleni illegális és indokolatlan invázió során.

Vasárnap láttak napvilágot felvételek, amelyeken fejbe lőtt civilek holttestei láthatóak az ukrajnai Bucsa utcáin.

Dezinformációk

Truss szerint a brit kormány nem fogja megengedni, hogy Oroszország cinikus dezinformációkkal eltussolja részességét ezekben az atrocitásokban, és

London gondoskodik róla, hogy fény derüljön ezekre a cselekedetekre.

A brit külügyminiszter szerint Nagy-Britannia támogatni fog bármilyen vizsgálatot, amelyet a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) indít a háborús bűncselekmények kivizsgálására és büntetőeljárások indítására szól ó felhatalmazása alapján. „Nem nyugszunk, amíg az atrocitásokért felelősök, köztük katonai parancsnokok és (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) rezsimjének tagjai nem kerülnek az igazságszolgáltatás elé” – fogalmazott vasárnapi nyilatkozatában a brit külügyminiszter.

Humanitárius és katonai támogatás

Liz Truss szerint most fontosabb, mint valaha, hogy a nemzetközi közösség folytassa Ukrajna ellátását az égetően szükséges humanitárius és katonai támogatással és erősítse még tovább az Oroszország elleni szankciókat annak érdekében, hogy meg lehessen fosztani Putyin háborús gépezetét a finanszírozási forrásoktól.

A brit külügyminiszter ezzel alig burkolt utalást tett arra a már korábban is hangoztatott brit törekvésre, hogy

a Nyugatnak fel kell számolnia függését az orosz energiahordozó-szállításoktól.

Orosz energiafüggőség

Boris Johnson brit külügyminiszter egy minapi lapinterjúban kijelentette, hogy a Nyugat naponta 700 millió dollárt fizet az orosz nyersolaj- és földgázszállításokért, és „Putyin ezt a pénzt is az Ukrajna elleni barbár invázióra fordítja”.

Johnson szerint fel kell gyorsítani a megújuló energiaforrások felhasználásának fejlesztését, beruházásokat kell kezdeni az atomerőművek számának növelésére, de mindenekelőtt az egész világot meg kell győzni arról, hogy túl kell lépni az orosz nyersolaj- és földgázszállításokkal szembeni függésen.

Johnson gratulált Zelenszkijnek

A Downing Street beszámolója szerint a brit kormányfő szombat este telefonon beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és gratulált neki ahhoz, hogy

az ukrán fegyveres erőknek számos térségben sikerült visszaszorítaniuk az orosz inváziós haderőt.

A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivőjének ismertetése szerint a két vezető egyetértett az Oroszországgal szembeni szankciók további erősítésének fontosságában, annak érdekében, hogy minél nagyobb gazdasági nyomás nehezedjen Putyin háborús gépezetére mindaddig, amíg orosz katonák tartózkodnak ukrán területen.

(MTI)

Nyitókép: YouTube / Al Jazeera English

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Aerion
2022. április 04. 10:21
Ezt a háborút nem Oroszország kezdte. Ezt mi tudjuk, a nyugatiak, akik kibaszottul felvilágosultak, valamilyen különös oknél fogva nem tudják. Vajon miért nem? Talán csak nem tájékoztatja őket megfelelően a F üggetlen O bjektív S ajtó? 2013-ban szíjéjés puccs végzett a demokratikusan megválasztott ukrán hatalommal. Amire egyébként ukránok milliói szavaztak. A szijíjés puccsal megbuktatott ukrán elnököt jogszerűtlenül mentették fel. A puccsot követően azonnal és brutálisan felléptek az orosz kisebbséggel szemben. Meg a magyarral szemben is, nem mellékesen. Miközben a magyarok némán tűrtek, az oroszok ellenálltak, Mariupol, Harkov, Dnyipro, Luhanszk mind az ellenállás gócpontjai lettek. Mariupolban, Harkovban, Dnyiproban barrikádokat emeltek, amit az ukrán hadsereg tankokkal tört át. Átgázolva embereken. Erre fegyveres ellenállás tört ki, amire ukrán terror volt a válasz. Történt mindez 2014-ben. Akkor hol volt a nyugat? Hol voltak a brit demokrata jogvédők, hogy basznátok a pofátokat szájba! Nézegessétek a hullákat! http://poorworld.net/Ukraine/Ukraine6.htm Ezen az oldalon látunk egy fiatal lányt. Luhasznkban ölték meg 2014 július 18-án. Most, 2022-ben életkorban, sőt, külsejét tekintve is a nagylányomra hasonlít. Dél körül lement a kézműves élelmiszereket árusító bodegába, egy lakóövezet kellős közepén, és meghalt. Ez történt vele. És a körülötte fekvő társaival. Nők, öregek, férfiak. És ő. Minden nap megnézem ezt képet. Nem tudom mi a neve, nem tudom él-e a családja, nem tudom mit csinált életében, de hogy bűnös nem volt, az biztos. De meghalt. 8 éve halott. Nyolc éve barátaim. 8 éve. És senki nem bűnhődött meg a halála miatt. Vagyis mostanra már részben igen. De ez nem elég. Azt akarom, hogy mindenki bevégezze ebből a társaságból, aki ezt tette. Mindenki. Nézzetek ezeket a képeket. Halál. Halál. Halál.
elfújta az ellenszél
2022. április 04. 10:00
Felfegyverzett civil ruhásokra nem vonatkoznak a genfi egyezmény hadifoglyokat védő rendelkezései. Partizánként szokták kezelni őket, ami helyszíni agyonlövést jelent a háborús gyakorlatban. Ezt csinálták az angolok is Irakban, Lizának tudnia kéne
clark
2022. április 03. 21:37
Liz! Pofád befogod!
roughneck
2022. április 03. 18:01
Azt hiszem egy atfagyoskodott hideg tel utan azert majd a brit valasztoknak is meglesz a markans velemenyuk az orosz energia fuggoseg felszamolasarol.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!