Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy „ez nem a mi háborúnk!”
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közmédiának csütörtökön arról nyilatkozott, hogy mi hangzott el a NATO keleti szárnyának, az ügynevezett bukaresti V9-ek Pozsonyban tartott ülésén.
A külügyminiszter elmondta, hogy a V9-ben a V4-es országok mellett a három balti ország, valamint Románia és Bulgária foglal helyet. A pozsonyi ülésen az amerikaikat fél is képviseltette magát és a NATO főtitkár-helyettese is részt vett – derült ki a nyilatkozatból.
Szijjártó arról beszélt, hogy az egyeztetések fókuszában az ukrán-orosz háború állt, majd hangsúlyozta, hogy
A tárcavezető a csütörtöki egyeztetésen ismét csak rögzítette a magyar álláspontot.
„Ez nem a mi háborúnk. Ebből a háborúból mi ki akarunk maradni, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy megvédjük Magyarországot ettől a háborútól”
– húzta alá.
Majd azzal folytatta, hogy a V9 tagjaival is megosztották azt az értesülésük, hogy a baloldal folyamatosan tárgyal az ukrán féllel. Szijjártó felidézte azokat a sajtóértesüléseket is, hogy az ukrán külügyminiszter és Ukrajna budapesti nagykövete is részt vett ezekben a tárgyalásokban.
Kiemelte, arról is tudnak, hogy a baloldal a hatalomra kerülését követően rögtön el kezdené a fegyverszállítást a háborúban álló országnak, azonban ez teljesen ellentétes a jelenlegi magyar állásponttal - szögezte le – hiszen a fegyverszállítás egyértelmű belesodródást jelentene a háborúba.
Kitért arra is, hogy
Emellett napirenden szerepelt az energiaellátás kérdése is.
– jelentette ki a magyar diplomácia vezetője.
Majd azzal folytatta, hogy a szankciók súlyos veszélybe sodornák Magyarország energiaellátását és a gazdaság működését.
Partnereinek arról is beszámolt – mondta – , hogy Magyarországon az ország történetének legnagyobb segélyprogramját hajtják végre. Több száz tonna élelmiszert és higiénés eszközöket tartalmazó szállítmányt juttattak el Ukrajnába, és már 548 ezer ukrajnai menekült érkezett Magyarországra.
Végül Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország tiszteletben tartja azon országok döntését, amelyek szállítanak fegyvert Ukrajnába. Cserébe elvárják, hogy más államok tartsák tiszteletben a fegyverszállításokat kizáró magyar álláspontot.
Nyitóképen Szijjártó külgazdasági és külügyminiszter. Fotó: Földházi Árpád/Mandiner