„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Magyarország is megszavazta a javaslatot.
Az ukrajnai háború miatt Oroszországot bíráló határozatot fogadott el túlnyomó többséggel szerdán az ENSZ-közgyűlés, amely felszólította Moszkvát, hogy szüntesse be a harcot Ukrajnában, és vonja ki katonai erőit onnan. Az Ukrajna elleni agresszió címmel benyújtott határozatot, amelyet a közgyűlés 193 tagja közül 141 támogatott, a testület rendkívüli ülésszakán fogadták el, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa hívott össze.
Az Európai Unió által – Ukrajnával együttműködve – kezdeményezett határozat szövege „helyteleníti” az Ukrajna ellen múlt csütörtökön indított orosz katonai agressziót. A határozat felszólít a humanitárius segélyszállítmányok akadálytalan célba juttatására, és bírálja Fehéroroszország részvételét az Ukrajna elleni támadásban.
Az ENSZ honlapja szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa ezelőtt 1982-ben hívta össze a közgyűlés rendkívüli ülésszakát.
Harmincöt tag – közöttük Kína – tartózkodott, öt – Oroszország, Szíria, Fehéroroszország, Észak-Korea és Eritrea – pedig a határozat ellen szavazott. A közgyűlés határozatai nem kötelező érvényűek.
Magyarország megszavazta a határozatot.
Oroszország létfontosságú infrastruktúrákat rombol le, így emberek milliói számára nélkülözhetetlen ivóvíz- és gázellátáshoz szükséges létesítményeket, és a jelek szerint az Ukrajna elleni hadjárat kegyetlenségének a fokozására készül – mondta a közgyűlésben Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. „Most az ENSZ sokkal nagyobb kihívás előtt áll, mint története során bármikor” – tette hozzá.
Ahogy azt korábban megírtuk, Szerhij Kiszlicja ukrán ENSZ-nagykövet bírálta az országában Oroszország által folytatott „népirtást”, és cselekvésre szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy „ne ismétlődhessen meg, amit Hitler tett”.
Vaszilij Nyebenzja orosz ENSZ-nagykövet tagadta, hogy Moszkva polgári személyek ellen hajtana végre célzott támadást, és figyelmeztetett, hogy a határozat elfogadása a helyzet további súlyosbodásához vezethet.
Nyitókép: Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter (a kiveítőn) elmondja előre rögzített üzenetét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának második napi ülésén a szervezet genfi székházában 2022. március 1-jén. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában. Forrás: MTI/EPA/Keystone/Fabrice Coffrini