Index: Moszkva és Peking új világrendet jelent be

2022. február 03. 10:42

A Kreml külpolitikai főtanácsadója bejelentette, hogy a kínaiak az oroszok mellé állnak.

2022. február 03. 10:42
null

„Kína Oroszország mellé áll a Nyugattal szemben támasztott orosz biztonsági követelések kérdésében” – jelentette ki a Kreml külpolitikai főtanácsadója, Jurij Usakov. Ezt egy közös orosz–kínai nyilatkozatban fogják a világ elé tárni, méghozzá a pekingi olimpia nyitónapján, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök a kínai fővárosba érkezik. A meglepetésként senkit nem érő, de a Nyugat számára mindenképpen nyugtalanító állásfoglalás tovább gyengítheti a NATO és az Európai Unió egységét – számol be az Index a Deutsche Wellére, a HVG-re, Moscow Times-ra és a RIA Novosztyira hivatkozva.

Putyin és Hszi Csin-ping kínai elnök egy állásponton vannak a globális biztonság kérdésében, az olimpiai nyitóünnepség előtti megbeszéléseikre pedig már készül a közös nyilatkozat „a nemzetközi kapcsolatok új korszakáról” – mondta Usakov, hangsúlyozva, hogy „Kína támogatja Oroszországnak (a NATO felé benyújtott) biztonsági garanciaigényeit”.

Oroszország egyébként decemberben két szerződéstervezetet adott át az Egyesült Államoknak, amelyek megkötése – megítélése szerint – jogi garanciát jelentene számára arra nézve, hogy

  • a NATO nem fogad be több volt szovjet tagköztársaságot;
  • nem telepít csapásmérő eszközöket az Oroszországgal szomszédos területekre, nem hoz létre bázisokat ott; valamint
  • az 1997-es szintre csökkenti katonai infrastruktúráját – amikor Moszkva és a szövetség együttműködési alapokmányát aláírták. Ez Magyarországot is érintené, és az Orbán–Putyin-sajtótájékoztatón is szóba került az orosz elnök részéről.

Bár korábban a Kreml az állította, hogy nem kapott még választ a NATO-tól és az Egyesült Államoktól, a spanyol El País birtokába kerültek a Moszkvának megküldött válaszok a követelésekre. 

Nyilvánvalóan az észak-atlanti szövetség és Washington elfogadhatatlannak találta a Kreml követelését. Ugyanakkor nyitottak új megállapodásokra és további tárgyalásokra, utóbbinak feltételül szabják az orosz fegyveresek erők visszavonását az ukrán határ közeléből. Ezt viszont azzal hálálnák meg, hogy nem helyeznek el rakétarendszereket és katonai alakulatokat Ukrajna területén. 

Közben pedig megkezdődött a február 10. és 20. közöttre tervezett belorusz–orosz hadgyakorlat a belorusz–ukrán határon, Erről az orosz védelmi tárca vélhetően figyelmeztetésként már közölt is egy látványos videót, amiben orosz és belorusz tankok és helikopterek száguldoznak egy havas mezőn.

Az amerkaiak szerint  az orosz hadsereg további 30 ezer tagját vezénylik a hadgyakorlatra. Ezt Szergej Sojgu is megerősítette, bár nem említett számokat, csak azt tudni, hogy a keleti katonai körzetből vezényelték át a fegyvereseket. A Washington Post arról ír, hogy 

az orosz erők Kijevig mennének el. A lapértesülés szerint ezt három lépésben tennék meg:

  • déli irányból, elvágva Ukrajnát a tengertől;
  • keleti irányból, a kelet-ukrajnai szakadár területeken át;
  • északról pedig Kijev ellen vonulnának, hogy térdre kényszerítsék az ukrán vezetést.

Nyitókép: MTI/EPA/Kyodo/Pool/Kenzaburo Fukuhara

Összesen 258 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2022. február 04. 12:18
Elmúltak azok az idő, amikor az USA elmondta, hogy mi lesz és az úgy is lett. A mostnai nyugati politikusi generáció politikai emlékezete inkább a rendszerváltás utáni időszakig terjed, amikor Oroszország és Kína még gyenge világpolitikai tényezők voltak, a nyugat egymaga szövegezett megállapodásokat és nem volt ellenvetés senki részéről.
Nyugati Ádám
2022. február 03. 20:34
A gondolkodó emberek által hátrahagyott tárgyi emlékek legrégebbi keletkezésű régészeti leletei 40-45 ezer évesek lehetnek. Az írott történelemről legfeljebb 6000 évre visszamenő, töredékes és a kési utódok által bizonyára torzított információkból lehet - a tárgyi emlékekkel is összevetve – hasznosítható információkhoz jutni. A nagy keleti birodalmak történelmében mindig meghatározó szerepet játszott az élhető és biztonságot adó területek elfoglalása. Az időről időre változó klíma viszonyok, a lakosság gyarapodása és gyarapítása, vagy/és a belakott terület túlterheléséből származó elhasználódása azonban számos alkalommal vezetett erőszakba torkolló konfliktusokhoz. A történelem fókuszában ezek a konfliktusok a meghatározók mind a mai napig. A megoldási módozatok azonban immár nem arra a néhány területre korlátozódnak, amelyek egy másik nép területének a támadók által elfoglalni szándékozott tartalék részei, hanem mivel mára a tartalék részek is belakottak, egy másik nép leigázása vagy kiirtása. A leigázás minden esetben a leigázottak döntési kompetenciájának korlátozásával, azaz a leigázóhoz képest másodrendűvé tételével jár. Ez volt az elképzelése a tulajdonképpen összefüggő két világháború kirobbantóinak is. Arra azonban, hogy két olyan nép és két olyan birodalom amelynek több lényeges és egymást kiegészítő jellemzője világelső (pl. Kínaiak létszáma kínában és diaszpóráiban együtt; Oroszország területe) szövetségre lépjen még nem volt történelmi példa. Ez a szövetség valószínűleg dokumentáltan még nem jött létre, de egy élesebb helyzetben nagyobb valószínűséggel létrejöhet. Ilyen helyzet lehet az Orosz-Ukrán konfliktus eszkalációja. Mivel Kína és Oroszország adottságai és érdekei egymást kiegészítő jellegűek, ezért egy kínai orosz együttműködésnek lényegesen nagyobbak az esélyei, mint az, hogy akár ez egyik, akár a másik inkább az USA-val kössön szövetséget. Sajnálatosan az EU és az USA egyrészt a versenyhelyzet, másrészt mindkét ország kínai és orosz érdekei, bizonyos területeken függősége nem képvisel a két keleti nagyhatalommal szemben elegendő anyagi és humán - ide értve a szellemi képességeket is - erőforrással.
nempolitizálok
2022. február 03. 17:20
Rendszeresen nézem azokat a youtube videókat, amelyekben az oroszok, kínaiak és még pár közeli nemzet, pld. fehérorosz, hadi versenyeit mutatja. Itt pld. tankokkal különféle feladatokat kell megoldani, benne természetesen terepezés, lövészet a tank fegyvereivel és e mellett időre megy minden. Szóval ez az együttműködés nem ma óta van. De logikus is, ha az oroszok összeállnak a kínaiakkal, senki sem meri őket megtámadni.
nempolitizálok
2022. február 03. 16:35
A totális libernyák diktatúra ellen ezekben lehet még reménykedni. Na meg Orbánékban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!