Weber mindent feltett egy lapra: Magyar Péter 5 perc után a 2026-os választásról beszélt Londonban (VIDEÓ)
Egyértelmű szövetség köttetett a brüsszeli füstös szobákban.
Az Európai Számvevőszék és az európai ombudsman után az Európai Csalás Elleni Hivatal is vizsgálta a külső határok védelméért felelős ügynökséget.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) lezárta az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséggel szemben indított vizsgálatát.
miután a Frontex ügyvezető igazgatója, Fabrice Leggeri, illetve kabinetfőnöke, Thibauld de La Haye Jousselin irodájában helyszíni ellenőrzést tartottak.
A varsói székhelyű ügynökség tisztviselői számára a vizsgálat komoly szankciókat vonhat maga, az OLAF ugyanakkor hivatalosan nem közölt részleteket az ellenőrzésről. Ugyanakkor az Európai Csalás Elleni Hivatal egy rövid közleményben tudata, hogy lezárták a Frontexet érintő vizsgálatot.
Sajtóértesülések szerint az OLAF vizsgálata az ügynökség munkaerő-toborzási gyakorlatát, a munkavállalók utazási költségeinek elszámolását, valamint zaklatási ügyeket érintett. A Frontex igazgatótanácsa – melyben a tagállami belügyminisztériumok és rendvédelmi szervek képviselői mellett az Európai Bizottság delegáltjai is helyet foglalnak – várhatóan még a héten megtárgyalja a vizsgálat eredményét.
Az OLAF vezetője, Ville Itälä a vizsgálat eredményeiről az Európai Parlament költségvetési bizottságának is beszámol, de a február 28-án tartandó ülés nem nyilvános, így az európai polgárok továbbra sem tudhatnak meg konkrétumokat az ügyről.
A Frontex, illetve a Bizottság és az Európai Parlament között húzódó ellentétekről sokat elárul, hogy
Tavaly 543 millió euróval gazdálkodhatott a Frontex, amivel a legnagyobb büdzsével rendelkező uniós ügynökségként volt szamon tartva. Idén 90 millió euróval kevesebb forrás érkezik az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséghez.
Az Európai Parlament szerint a Frontex nem fordított elég hangsúlyt a bevándorlók jogainak védelmére, és nem alkalmazott megfigyelőket, akik felderíthették volna a határőrök által esetlegesen elkövetett jogsértéseket. Az Európai Parlament továbbá azt is kifogásolta, hogy a Frontex túl lassan léptetett életbe egy olyan belső mechanizmust, ami megkönnyítette volna a jogsértések jelentését.
Előbbi korántsem volt megelégedve az ügynökség pénzügyeivel, az elszámolások terén több hiányosságot is feltártak. Az ombudsman pedig a tevékenységükkel kapcsolatos transzparencia hiányát rótta fel a Frontexnek, továbbá az EP-hez hasonlóan a migránsokkal szembeni jogsértések felderítését célzó panasztételi rendszert is hiányolta.
Borítókép: PETRAS MALUKAS / AFP