Lengyel kormányszóvivő: A jogállamiságról szóló uniós ítélet veszélyes törekvés

2022. február 16. 13:21

Lengyelország azért fordult az EU Bíróságához, mert szerinte a jogállamisági feltételrendszer túlmutat az alapszerződésekben rögzített jogi alapokon.

2022. február 16. 13:21
null

Az Európai Unió Bíróságának szerdai ítélete az uniós szerveknek azt a veszélyes törekvését erősíti meg, hogy az alapszerződéseken túllépve bővítsék hatáskörüket – jelentette ki rendkívüli sajtóértekezletén Piotr Müller lengyel kormányszóvivő. Lengyelország azért fordult az EU Bíróságához, mert úgy ítélte meg, hogy a jogállamisági feltételrendszer túlmutat az alapszerződésekben rögzített jogi alapokon – mondta a szóvivő. Az ilyen hatáskörbővítést célzó lépéseket Varsó negatív módon értékeli.    

Veszélyes tendencia

Ezt a tendenciát Lengyelország, Magyarország, valamint több más uniós tagállam is következetesen veszélyesnek minősíti, mert szerintük alááshatja a jogbiztonságot az Európai Unióban – jelentette ki. Felhívta a figyelmet mindazonáltal az ítélet indoklására, amely – szerinte egyértelműen – úgy fogalmaz, hogy

az Európai Tanács által a feltételrendszerről elfogadott előírások csak szigorúan körülírt helyzetekben alkalmazhatók,

amikor az adott tagállamban észlelt szabálytalanságok közvetlen hatással lennének az uniós költségvetés működésére.    

Törvénytelen, hogy Brüsszel még nem hagyta jóvá a lengyel helyreállítási tervet

Müller ezzel arra utalt, hogy az ítélet szerinti jogállamisági eljárás csakis akkor indítható meg, ha alapos a gyanú, hogy valamelyik tagállamban a jogállamiság elveinek megsértése vagy ennek kockázata komolyan fennáll, illetve ha ez kellő mértékben és közvetlenül érinti az uniós költségvetést, s az intézkedések kizárólag az uniós költségvetés végrehajtásával függhetnek össze.

Az ítélet tehát az uniós költségvetés védelmére, nem pedig önmagában véve a jogállamisági elvek megsértésének szankcionálására irányul. Újságírói kérdésre a kormányszóvivő kifejtette:

az ítélet tükrében nincs jogi alapja annak, hogy a Lengyelországnak járó uniós pénzeszközöket felfüggesszék.

Ebben az összefüggésben törvénytelennek nevezte, hogy Brüsszel még nem hagyta jóvá a koronavírus-járvány utáni lengyel helyreállítási tervet. A jóváhagyás késleltetését Müller politikai indíttatású lépésnek minősítette.

(MTI)

Fotó: Anne-Sophie Nival / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Volo
2022. február 16. 18:21
EURÓPAISZOVJETÚNIÓ !
Gyzoltan
2022. február 16. 17:30
Nehéz másfél hónap van hátra! A cionista "liberális" Brüsszel minden lehetőséget megragadva tesz keresztbe Magyarországnak még a választás előtt, hogy a magyar lengyel együttműködést gyengítse, kikezdje... A katolikus Lengyelország és Mária országa Magyarország, az első számú gyűlölt ellensége az iszlámmal prostituálódott, keresztényellenes cionista Brüsszelnek!
masikhozzaszolo
2022. február 16. 17:27
/az intézkedések kizárólag az uniós költségvetés végrehajtásával függhetnek össze./ Ha nem kapunk pénzt az uniótól, akkor milyen uniós költségvetésbe szólunk bele? Természetesen nem szólunk az uniós költségvetésbe, még úgy se, hogy abba befizetünk. Nem fizetünk bele, mert akkor befolyásoljuk az unió költségvetését. Így gondolnám. És akkor végrehajtottuk a bírósági döntést. Nincs uniós biznisz. És a pénzt sem lehet ám innen kivinni! Még befolyásolná az uniós német államot.
Makadám
2022. február 16. 16:51
"az Európai Tanács által a feltételrendszerről elfogadott előírások csak szigorúan körülírt helyzetekben alkalmazhatók" Igen, csakhogy majd szépen kiforgatják ezt is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!