Egy nukleáris háborúnak nincs győztese

2022. február 27. 17:31

Putyin elnök a legmagasabb készültségbe helyezte az orosz atomrakétákat. Mi a döntés geopolitikai jelentősége és kitörhet-e az atomháború? Demkó Attilát, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetőjét kérdeztük.

2022. február 27. 17:31
null
Béres Sándor
Béres Sándor

Mint arról korábban a Mandiner is beszámolt, Vlagyimir Putyin a legmagasabb készültségbe helyezte az orosz atomrakétákat vasárnap. Az orosz elnök a szükségállapotot azzal magyarázta, hogy a NATO vezetői „agresszív kijelentéseket tettek”, bejelentése kapcsán azonban az nem derült ki pontosan, hogy mit is takar például a „különleges harci szolgálati mód”. 

A bejelentés kapcsán Demkó Attilát, az MCC Geopolitikai Műhelyének szakértőjét kérdeztük.

***

Mi lehet az orosz elnök bejelentésének jelentősége? Mit takarhat ez a „különleges harci szolgálati mód”?

Alapvetően arról van szó, hogy az orosz elnök politikai üzenetet akart küldeni: Oroszországgal nem lehet játszani, az ország az Egyesült Államokkal egyenlő atomhatalom, és a nyugat jobb, ha nem fegyverzi fel túlságosan az ukránokat. Nyilván óvatosan fogalmaz az ember, mert

sok olyan dolgot csinált Putyin Oroszországa az elmúlt egy hétben, amit józan ésszel nem lehet megérteni,

ami túlmegy azon a racionalitáson, amivel általában az elemzők számolhatnak.

De ez egy olyan lépés, amit úgy lehet értelmezni, hogy megmutatja, hogy „ki az úr a háznál”. Azt az orosz elnök egyébként elmondta a Macron-találkozón is, hogy mennyivel erősebb az orosz nukleáris ütőerő, mint a francia. Ilyen értelemben ez egy üzenet az európai országoknak is.

Ezek szerint lehetséges, hogy atomháború lesz?

Ez a fenyegetőzés része.

Az ukrajnai invázió után minden fenyegetést komolyan kell venni Vlagyimir Putyintól,

de olyan irracionalitást azért még nem tudok belőle kinézni, hogy nukleáris háborút robbantson ki, annak győztese nincsen. Ezt ő is pontosan tudja.

Ellenben európai lépések is történtek. Sok európai ország mondja azt, hogy fegyvert szállít, Németország például a fegyverek szállítása mellett maga is fegyverkezésbe kezd. A legfrissebb hírek szerint 100 milliárd eurót tesznek hozzá a költségvetéshez a Bundeswehrnek, ami bőven másfélszerezi a Bundeswehr eddigi költségvetését.

Putyin tehát vélhetően ezekre a fejleményekre is reagál. A orosz elnök azt akarhatja elérni, hogy túl sok segítséget Ukrajna ne kapjon, mert az nyilván meg tudja változtatni a „kalkulust”, a számításait. Az ugyanis biztos, hogy

az ukrán háború eddig nem teljesen az orosz tervek szerint megy,

főleg abban nem, hogy a társadalom jóval ellenállóbb annál, mint amit ők vártak.

A Krímben élők alapvetően támogatták az elcsatolást, de nem tudni, hogy most milyen érzések vannak az orosz részről, hogyan fogadták az oroszokat mondjuk Melitopolban vagy Dél-Ukrajna más részein, ahol azért van jelentős oroszajkú, orosz kultúrájú népesség. Nehéz megmondani tehát a pontos szándékot, ugyanakkor biztos, hogy nagyon erőteljes üzenet Ukrajna támogatóinak.

 

Nyitóképen: az orosz Yars RS-24 interkontinentális ballisztikus rakéták felvonulása a Vörös téren 2021-ben (Dimitar DILKOFF / AFP)

Összesen 277 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2022. február 28. 09:55
Bevetik a gazdasági atomfegyvert Oroszország ellen! Mindenki azt vet be, amivel rendelkezik. Az oroszoknak nincs gazdasági atomfegyverük, csak sima atomfegyverük. Majd látni fogjuk, hogy melyik hatásosabb. Feltételezem, hogy minden hatalomban felmerül az a kérdés, hogy a nagy pénzeket felemésztő védelemre szükség van-e? Mindenki azt látja, hogy a drága pénzen létrehozott fegyvereket felhasználatlanul leselejtezik, és újabbakat állítanak elő, amelyeket ugyanúgy nem fognak felhasználni. Ez egy idő után, az egész hadi ipar szükségét megkérdőjelezi. Lehet, hogy az emberek foglalkoztatását nem a hadiüzemekben, hanem az államok más irányaiban kellene megoldani (a fáraók piramisokat építtettek).
csabi57
2022. február 28. 06:17
Gyanus, hogy az ukrajnai háborúra nem csak azért volt szükség, hogy ki lehessen próbálni az újabb fejlesztésű fegyvereket, hanem azért is, hogy meg lehessen mozizni, hogy az oroszoknak mijük van. Az uránok ha figyeltek volna a történelemre, a miénkre, tudhatták volna, hogy az amcsik mellettük állnak ha a földig verik őhet akkor is. Most majd megtanulják.
Az ajtónak támaszkodni tilos
2022. február 28. 01:30
Amikor Márki-Zay Péter-féle arcok kerültek hatalomba a magyar történelemben, akkor annak tragédia lett a vége, hogy egy klasszikust idézzek.
Palatin
2022. február 27. 22:03
Egy nukleáris háborúnak nincs győztese. Ez igaz, de nem mindig a gyözelem a cél. Egy kamikaze, egy robbanó öves öngyilkos terrorista nem gyözni akar, hanem bosszút állni. és a bosszú sokszor még erösebb motiváció, mint a gyözelem reménye vagy akarása. Az a belsö motiváció, hogy, ''ha már én nem, akkor más sem'' , az egy nagyon is jelenlévö és erös emberi indíttatás tud lenni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!