A nagytanácsban eljáró Európai Bíróság 2021. decemberi ítélete olyan kiskorú uniós polgárok jogairól szól, akik az állampolgárságuk szerinti tagállamtól eltérő tagállamban születtek és szüleik azonos neműek. A Bíróság ítéletében ezzel összefüggésben kimondta: egy Spanyolországban született bolgár gyermek számára Bulgária köteles személyigazolványt kiállítani, méghozzá saját nemzeti szabályaival ellentétesen születési anyakönyvi kivonat kiállítása nélkül, hiszen
a hatályos bolgár törvény értelmében nincs lehetőség két anya megjelölésére.
Az ügyben érintett egyik szülő bolgár, míg házastársa brit állampolgár. A két nő Gibraltáron házasodott össze, majd Spanyolországban gyermekük született. A születés helye szerinti spanyol hatóságok a gyermek mindkét szülőjét anyaként tüntették fel. A bolgár szülő a fentiek alapján kérte a bolgár hatóságokat, hogy állítsanak ki születési anyakönyvi kivonatot gyermeke számára. Ez ugyanis előfeltétele a bolgár személyigazolvány kiállításának. Az illetékes hatóság azonban felszólította a szülőt, hogy igazolja ki a gyermek biológiai anyja. Mivel a szülő megtagadta a biológiai anya megjelölését, így a bolgár hatóság nem tudott a hatályos nemzeti rendelkezések szerint születési anyakönyvi kivonatot kiállítani a gyermek részére, tehát a személyigazolvány kiadása sem valósulhatott meg.
A tagállamok – elméletileg – szabadon meghatározhatják nemzeti jogukban a leszármazást érintő szabályokat, így azt is, hogy anyaként csak egy nő ismerhető el. Az Európai Bíróság azonban arra kötelezte Bulgáriát, hogy ismerje el a női házaspár gyermekének származását. Megállapítható tehát, hogy
a szabad mozgáshoz fűződő uniós jog felülírja a tagállamok nemzeti jogszabályait,
még abban az esetben is, ha ezen szabályok a nemzeti identitás körébe tartoznak. Másképp megfogalmazva, egy tagállam nemzeti identitásának részét képező szabályok könnyen megkerülhetők, ha valaki él a szabad mozgáshoz való jogával és rövid ideig egy másik tagállamban telepszik le.
Főszabály szerint az uniós tagállamoknak az állampolgárság, valamint a családjog területén kizárólagos hatáskörük van. Ez azt jelenti, hogy az uniós jog szerint az állampolgárság megszerzése és elveszítése feltételeinek meghatározása tagállami hatáskörbe tartozik. Ebből fakadóan az állampolgárságra vonatkozó szabályozás tekintetében jelentős különbségek vannak az Európai Unión belül. Ugyanez a helyzet a családjog területén is. Az azonos nemű párok jogállása, valamint a számukra elismert jogok szintjén is jelentős eltérések vannak a nemzeti szabályok között. Egyes tagállamok elismerik az azonos neműek közötti házasságot vagy élettársi kapcsolatot.