A legtöbb bevándorló nyolc városban telepedett le: Rabatban, Casablancában, Oujdaban, Nadorban, Temarában, Kenitrában, Tangerben és Marrákesben. Casablanca repülőtere a fő hivatalos belépési pont az országba, mivel sok afrikai államból érkező számára nincs szükség vízumra a rövid távú tartózkodáshoz. Az illegális bevándorlás első számú belépési útvonala viszont Oujda, egy Algériával határos város. A Marokkót elhagyni szándékozók pedig a Gibraltári-szoroson, valamint a spanyol enklávékon, Ceuta és Melilla városán keresztül próbálkoznak.
A migrációs hullámok mögött számos ok rejtőzik.
Ilyenek a politikai bizonytalanság, az etnikai erőszak kirobbanása, az egyes nyugat-afrikai országokban zajló fegyveres konfliktusok és az egyre nagyobb problémát okozó gazdasági visszaesés. A hosszú évek óta elhúzódó líbiai válság is az elvándorlás egyik motiváló ereje, mivel utóbbi országban korábban sok szubszaharai bevándorló talált munkát.
A bevándorlók számára az észak-afrikai állam abból a szempontból is vonzó, hogy több munkalehetőséget kínál, magasabb fizetéseket biztosít, valamint határos Európával. Azon migránsok esetében, akik Marokkóra tranzitországként tekintenek, többnyire Spanyolország jelenti a célállomást, ami mögött az ottani magasabb életszínvonal, a jobb oktatási lehetőségek és az emberi jogok tiszteletben tartása a legfőbb motivációs erő. A médiumok legtöbbször az Európába tartó migránsokra koncentrálnak, de azt általában kifelejtik riportjaikból, hogy ezek a bevándorlók gyakran a Királyságban ragadnak. Az észak-afrikai ország erőn felül teljesít a tömeges bevándorlás kezelésében és az illegális migráció elleni küzdelemben.
Az Európai Unió és Spanyolország az elmúlt években fokozta együttműködését a marokkói hatóságokkal.