Senki sem állhat a törvények felett
Franciaországban a hatóságok megunták, hogy az amerikai székhelyű, digitális kereskedelemmel foglalkozó Wish visszaél a fogyasztóvédelmi szabályozással. Ezért a francia kormány tegnap bejelentette, hogy
a kaliforniai vállalatot eltávolítják az online keresőmotorok találatai közül és a Wish alkalmazása nem lesz letöltető tabletre és okostelefonra sem.
Ezzel Franciaország Európában elsőként tett konkrét lépést az online kereskedelemre vonatkozó fogyasztóvédelmi előírások szigorítására.
A nyugat-európai ország a tudatos döntéssel precedenst teremtett, valójában ugyanis a francia kormánynak nemcsak a Wish-sel szemben merültek fel komoly aggályai. Ezt Bruno Le Maire francia gazdasági és pénzügyminiszter szavai is igazolják, aki egy interjú során kijelentette, hogy az amerikai céggel szemben való fellépés egy új politikai stratégia részét képezi. Az üzenete pedig egyértelmű:
„a technológiai óriások, illetve az online webhelyek, amelyek nem rendelkeznek fizikai jelenléttel, nem állhatnak a törvények felett”
– hangsúlyozta a miniszter.
A fogyasztóvédelmi hatóság júliusban szólította fel a Wish-t a hatályos fogyasztóvédelmi szabályok betartására. Az e-kereskedelemi platformokon – ilyen többek között az Amazon, az AliExpress, az eBay és a Wish – árult termékek minősége erősen megkérdőjelezhető. A francia fogyasztóvédelmi hatóság tavaly 140 terméket rendelt Wish-ről, hogy felmérhessék, a kínált termékek biztonságosak-e. Az eredmény magáért beszél: a rendelt termékek 95 százaléka nem felelt meg az uniós előírásoknak.
Újabb frontvonalat nyitnak a franciák tech óriások és az EU között
Ugyanakkor nemcsak francia, hanem európai és globális szinten is jelentkező problémáról van szó. Egy brüsszeli székhelyű fogyasztóvédelmi szervezet tavalyi kutatása szerint más digitális kereskedelmi platformokon árult termékek jelentős része sem felel meg az uniós normáknak, vagyis a Wish esete nem számít kirívónak.
A 250 bevizsgált elektronikai készülékek, játékok és kozmetikumok 66 százalékánál találtak olyan rendellenességet, ami a fogyasztóra nézve akár életveszélyes következményekkel is járhat.
A Wish a Franciaországban bevizsgált veszélyes termékeket eltávolította a webshop-ból, de hamarosan más név alatt, más cégek kínálatában ismét megjelentek az árucikkek. A francia hatóság végül megelégelte ezt, most konkrét lépés mellett szánta el magát. Amennyiben viszont ezek után sem kész párbeszédet folytatni az amerikai cég, a franciák készek kitiltani a szolgáltatást az országból. A Wish szóvivője ugyanakkor már arról beszélt, hogy nem arányos az a szintű korlátozás, amivel a francia hatóságok élnek, ezért a tegnapi döntéssel szemben fel fognak lépni, az ügy a bíróságon folytatódik.
Az e-kereskedelem szereplőinek jelenlegi európai helyzete korántsem mondható fenntarthatónak.