A Brexit utáni időszak kereskedelmi vitának indult, de végül egyes családok húzzák a rövidebbet.
Újabb jogi csata kezdődött az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság között, Brüsszel ugyanis ellenzi a szigetország csatlakozását a 2007-es Luganói Egyezményhez, amely meghatározza, mely országok bíróságai tárgyalhatják a határokon átnyúló polgári és kereskedelmi vitákat. Az Egyesült Királyság uniós tagkét korábban belépett az Egyezménybe, de mivel elhagyta az Uniót, az összes szerződő fél hozzájárulására szükség lenne az újbóli csatlakozáshoz.
Ezért akadályt gördít a brit vezetés elé, ami tovább ronthatja az elve bizonytalanságokkal tűzdelt brit-uniós kapcsolatokat. A lépést a Bizottság azzal magyarázta, hogy London az EU-ból való kiválással a kétoldalú kapcsolatok terén a távolságtartást és a szabadkereskedelmi keretrendszert választotta, az Egyezményhez való újbóli csatlakozás pedig szembe menne ezzel a célkitűzéssel.
Josep Gálvez, volt spanyol bíró és kereskedelmi szakjogász szerint egyértelmű, hogy a lépéssel a Bizottság a brit főváros globális kereskedelemben játszott szerepét próbálja gyengíteni.
de nagyon jó lehetőség arra is, hogy egyes nemzetközi kereskedelmi perek uniós joghatósága alá essenek – tette hozzá Gálvez.
Ugyanakkor nemcsak a brit, hanem egyes uniós perek végkimenetelét is negatívan érintheti a Bizottság döntése:
A Luganói Egyezményhez való csatlakozás nélkül a La Manche csatorna mindkét oldalát érintő családjogi ügyekben a jogászok csakis a Hágai Egyezményre támaszkodhatnak, ami megnehezíti a határokon átívelő pereket rendezését. A brit jogászok ezért el szeretnék érni, hogy az EU tegye lehetővé a szigetország újbóli csatlakozását a Luganói Egyezményhez, ezzel a családok számára a tartásdíjak behajtása könnyebbé válna és a kereskedelmi jogot érintő ítéleteket is egyszerűbben végre lehetne hajtani.
Azonban látva a Brexit utáni uniós-brit kapcsolatok dermedt állapotát, valószínűsíthető, hogy az EU hivatalos, végleges állásfoglalása teljes egészében a Bizottság álláspontját fogja tükrözni. Mindez újabb konfliktusforrást eredményezhet az Egyesült Királyság és az Unió között, Európa kereskedelmi centrumáért folytatott jogi harc ugyanis csak most kezdődik igazán.
Gergi-Horgos Mátyás