Az egyik legrangosabb szerb állami kitüntetést azoknak ítélik oda, akik sokat tettek Szerbia és a saját államuk kétoldalú kapcsolatrendszerének fejlesztéséért. Indoklásában Aleksandar Vucic kifejtette: Szijjártó Péter sokat tett Szerbia és Magyarország kétoldalú kapcsolatainak javításáért, és azért, hogy a két ország közötti kapcsolatok olyan szintre léptek, hogy elmondható: soha nem voltak még ilyen jók. Hozzátette: Szijjártó Péter mindig és minden európai színtéren egyértelműen kiállt Szerbia európai integrációjáért, és barátságának adott hangot.
Aleksandar Vucic köszönetet mondott a magyar politika törekvéseiért.
Szijjártó Péter a kitüntetés átvételekor azt mondta, valójában a Nikola Selakovic szerb külügyminiszterrel és Jadranka Joksimovic európai integrációért felelős miniszterrel közösen kellene átvennie ezt a kitüntetést, és valójában mindenkit megillet ez a díj, aki 2010 óta – amióta Orbán Viktor a miniszterelnök Magyarországon – a nyugat-balkáni térséget a magyar külpolitika fókuszában tartja.
Mi hiszünk abban, hogy az Európai Unió nem lehet teljes a Nyugat-Balkán és Szerbia nélkül, és tudjuk azt is, hogy a geopolitikában nincsen légüres tér.
Ha mi, az Európai Unió, elmulasztjuk a Nyugat-Balkán integrációját, akkor majd más a helyünkbe fog lépni, és miután elveszítettük az Egyesült Királyságot, nem kívánjuk elveszíteni a Nyugat-Balkánt” – húzta alá a külgazdasági és külügyminiszter. Hozzátette: „ez az elismerés újabb ambíciókat ad nekem, hogy az Önök európai uniós tagságáért a jövőben még erősebben küzdjek”.