Fiatalkorúakat gyanúsítanak azzal, hogy magyar zászlót festettek a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály szoborra

2021. június 07. 07:55

Mind a város polgármestere, mind Kovászna megye prefektusa elítélte a cselekményt.

2021. június 07. 07:55
null

A rendőrség négy tinédzsert gyanúsít azzal, hogy a magyar zászló színeit és Trianon 1920 feliratot festettek a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály szoborcsoport talapzatára – közölte hétfői számában a Háromszék napilap.

A lap a rendőrség vasárnapi esti közleményét idézte, mely szerint négy 16 és 17 év közötti fiatalt azonosítottak, akik a gyanú szerint péntekről szombatra virradóra festették le a lovas szoborcsoport talapzatát, és távolították el a talapzat márvány burkolatának több elemét. A hatóságok szerint magát a rongálást két fiatal csinálta, a másik kettő pedig őrt állt, hogy ne érjék őket tetten. A rendőrség nem közölt adatokat a feltételezett elkövetők nemzeti hovatartozásáról. A helyi hatóságok még szombat este letakarították a festéket a szoborról.

A magyar tisztségviselők provokációról beszélnek

A rongálást mind Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, mind Ráduly István, Kovászna megye prefektusa elítélte.

Antal Árpád a közösségi oldalán közölt bejegyzésben durva provokációnak minősítette a történteket, és elkeserítőnek tartotta, hogy százegy év után még mindig szélsőséges hangok uralják Trianon évfordulóját. Az elöljáró leszögezte, hogy elítél minden olyan gesztust, amely a közösségek jó együttélését veszélyezteti. A polgármester nyugalomra és visszafogottságra intette a sepsiszentgyörgyieket.

Ráduly István prefektus is elfogadhatatlannak tartotta a szobor megrongálását. A kormány helyi képviselője emlékeztetett, hogy még a trianoni évforduló előtt felkért mindenkit: tartózkodjon a társadalmi békét veszélyeztető megnyilvánulásoktól. Ráduly István nyomatékosította: függetlenül attól, hogy román vagy magyar az elkövető, szégyen, amit tett.

Nem volt nyugodt a trianoni megemlékezés

A trianoni döntés 101. évfordulóján két rendezvényt is szerveztek Sepsiszentgyörgyön. A Sepsiszéki Székely Tanács a szoborcsoporttól pár száz méterre tartotta meg a hagyományos évfordulós megemlékezését, amelyen a magyar nemzeti tragédiáról beszéltek a szónokok. Ennek befejezte után érkezett a szoborcsoport elé a trianoni döntést ünneplő román tüntetők csoportja. A Nemzet Útja (Calea Neamului) nacionalista szervezet hívására többnyire más településekről a városba jött tüntetők hazafias dalokat énekelve, Trianont éltetve vonultak a szoborcsoporthoz. A szobor előtt kibontottak egy óriástranszparenst a következő felirattal: „Hagyjátok a frusztráltságot, Trianon az igazság!”

Vitéz Mihály 1593-tól volt Havasalföld fejedelme, 1599-ben Erdély és 1600-ban Moldva fejedelmi trónját is elfoglalta, de még 1600-ban elveszítette mindhárom állam feletti fennhatóságát. A vajdát a romániai tankönyvek Románia első egyesítőjeként mutatják be.

A sepsiszentgyörgyi szoborcsoportot 1982-ben Nicolae Ceausescu kommunista diktátor jelenlétében avatták fel. Alig két évvel később, 1984. június 5-én a szobor mögött erős robbanás történt, amely kioltotta egy ott játszó magyar gyermek életét, a szobrot azonban nem rongálta meg. A korabeli hatóságok terrorcselekménynek könyvelték el az eseményt, az elkövetőt azonban azóta sem azonosították. A magyar közösség a román politikai rendőrség, a Securitate provokációjának tekintette az ügyet, amely miatt leváltották a megye intézményeinek magyar vezetőit.

Kép forrása: Kátai Edit/MTI

(MTI)

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2021. június 20. 20:24
Egy kocsmárosnő zabigyereke volt. Igazi románként mindenkinek mindent ígért és soha semmit sem tartott be. Erdélyt megkaparintva rémuralmat vezetett be. A hintapolitikája miatt aztán vallon zsoldosok megölték, mint egy veszett kutyát.
BartSimpson
2021. június 07. 19:12
Azért a székelyeknek is van némi vaj a fejükön, egy kis történelmi infó a Vitéz (vagy nem) Mihályról: "A közszékelyeket régi szabadságuk ígéretével maga mellé állítva a sellenberki győztes csata után (október 28.) bevonult Gyulafehérvárra, ahol november 26-án erdélyi fejedelemmé választották. (Báthory Moldva felé menekült, de a határ közelében a ráuszított székelyek elfogták, és kegyetlen módon meggyilkolták".
Armageddon
2021. június 07. 16:56
Ilyen ország nincs, de földrajzi terület igen. Kinek a joghatósága intézkedik ott?
Mr. Tommy Lee
2021. június 07. 11:34
Mert hányszor festik át a magyar helységnévtáblákat a románok Erdélyben? Kicsit most azt érzik, amit mi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!