Mit üzennek a békeidők Európa sírásóinak?
A terrorveszélyt hordozó illegális bevándorlás a legtöbb nyugat-európai helyszínen mostanra gyökeresen átalakította a mindennapokat.
Az Európai Uniónak fel kell gyorsítania az integrációt a Nyugat-Balkán térségében – mondta Áder János köztársasági elnök kedden Budapesten.
Az államfő Milo Dukanovic montenegrói elnökkel egyeztetett, majd közös sajtótájékoztatójukon hangsúlyozta: az EU-nak a nyugat-balkáni országok számára világos feltételeket, egyértelmű határidőket és hatékony tárgyalásokat kell biztosítania. Montenegró készen áll, hogy mielőbb az EU tagja legyen – tette hozzá.
Hiteltelenné vált az uniós bővítési politika
Emlékeztetett: hétfőn az úgynevezett Bukaresti Kilencek tárgyaltak a NATO jövőjéről, a nemzetbiztonsági kihívásokról, amelyek a térséget fenyegethetik, és a megbeszélésbe bekapcsolódott Joe Biden amerikai elnök is. A NATO-tagállamoknak, így a Bukaresti Kilenceknek továbbra is foglalkozniuk kell a Délről érkező kihívásokkal: a terrorizmussal, a migrációval és azzal a politikai vákuumhelyzettel, amely a Nyugat-Balkán térségében kialakult, és amelynek egyik fő kiváltó oka az európai integrációs folyamat megakadása – magyarázta.
Úgy vélte, ha az uniós bővítési politika hiteltelenné válása mellé társul még a koronavírusjárvány okozta válsághelyzet, a gazdasági nehézségek, az a társadalmi feszültség növekedésével járhat, és ha ehhez még etnikai feszültségek is jönnek, az komoly politikai feszültség forrása, nemzetbiztonsági kockázat lehet.
Az államfő kitért rá: az EU 2017 óta egy tárgyalási fejezetet sem zárt le Montenegróval, ezt nem lehet jó tempónak nevezni. Pedig Montenegró már bizonyított, hiszen csatlakozott a NATO-hoz, és ha a szövetség tagjaként tudta bizonyítani a képességeit, az elkötelezettségét, akkor valószínűleg az EU-integráció során is tudja – vélte.
Kérdésre Áder János elmondta: most magyar uniós biztos felel a bővítésért, aki letett egy javaslatot az asztalra és ez kedvező fogadtatásra talált. Remélhetőleg sikerül kimozdítani a holtpontról az eddigi tárgyalásokat – fűzte hozzá.
Milo Dukanovic szerint az EU által hagyott rést kihasználva jönnek az idegen országok
Milo Dukanovic köszönetet mondott, amiért Magyarország mindig is támogatta a nyugat-balkáni euroatlanti integrációt, amely az EU-nak és a NATO-nak is érdekében áll.
Kifejtette: az uniós bővítési politika elég visszafogott volt az elmúlt években, pedig korábban ez volt az EU egyik legsikeresebb politikája. De a folyamat lelassult, így a reformok iránti elkötelezettség lanyhult a régióban, és ezt a rést kihasználva más országok jelentek meg és próbálják meg érvényesíteni a saját geopolitikai érdekeiket – mutatott rá.
Megjegyezte: a megbeszélésen fontos téma volt a járványhelyzet is, és Montenegró köszönettel tartozik Magyarországnak a járvány elleni védekezésben nyújtott segítségért. A montenegrói elnök arról is beszélt, hogy a tárgyalás lehetőséget adott, hogy visszatérjenek ahhoz a kapcsolattartási formához, amely a járvány előtt volt, neki ez az első elnöki külföldi látogatása egy év után. Remélhetőleg a járvány elleni harc legnehezebb időszakát már maguk mögött hagyhatták – fűzte hozzá.
Kérdésre elmondta: Montenegró jóval előrébb tart az európai integrációs folyamatban, mint a többi térségbeli ország. Megérti, hogy az EU egységesen kezeli a Nyugat-Balkánt, de jó lenne, ha az unió tartaná magát az alapelveihez, és mindenkinél figyelembe venné, hogy ki mennyire haladt előre a csatlakozási tárgyalásokkal – vélte. Azzal kapcsolatban, hogy védettségi igazolvánnyal rendelkező magyarok utazhatnak Montenegróba, közölte: Montenegró is gazdasági gondokkal szembesül a járvány miatt, igyekszik mielőbb kilábalni a nehéz helyzetből és felélénkíteni a turizmust is.
(MTI)
Fotó: MTI/Bruzák Noémi