A román AUR az RMDSZ-szel szövetkezne az ukrajnai kisebbségek közös védelmére

2021. április 07. 16:32

A román parlamentben ellenzékben politizáló Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke, Claudiu Tarziu szenátor egy szerdai sajtótájékoztatón kijelentette: példaértékűnek tartja Magyarország nemzetpolitikáját, és szorgalmazza, hogy pártja lépjen szövetségre a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) az ukrajnai románok és magyarok védelmében.

2021. április 07. 16:32
null

A rendszerkritikus ellenzéki párt társelnöke a határon túli románok ügyeivel foglalkozó szenátusi bizottság elnöki tisztségét is betölti. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a politikus a sajtótájékoztatón elmondta: a közelmúltban meglátogatta az Ukrajnához tartozó Észak-Bukovina román közösségét, és tolmácsolta a közösség vezetőinek aggodalmát a bukaresti kormányzat felé.    

Az AUR szenátora szövetségre lépne a határontúli románok érdekében

Az ukrajnai román vezetők azt nehezményezték, hogy a román állam nem ad már ösztöndíjat azoknak a diákoknak, akik románul szeretnének tanulni.

Megemlítette: az ösztöndíjak kerete nem került be a költségvetési törvénybe, és a parlament elutasította azt a módosító javaslatát, amely előirányozta volna az ösztöndíjakra szánt pénzkeretet.    

„Magyar barátainknak is van nemzeti kisebbségük Ukrajnában. Az ott élő magyaroknak vannak iskolái, gimnáziumai, magyar egyetemi katedrái, és jelentős támogatást kapnak a kulturális tevékenységeikre. A legkomolyabban gondolok arra, hogy eleget tegyek az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője megkeresésének, és lépjünk szövetségre az ukrajnai magyarok és románok jogainak és szabadságjogainak a védelmében. Van egy nyilvános párbeszédmeghívásunk egy ilyen szövetség megalakítására. Véleményem szerint példaértékű Magyarország törődése a határain túl élő magyar közösségekkel. Ez modellértékű lehet más országok számára is, akik törődnének a határaikon kívüli kisebbségeikkel” – idézte a pártelnököt az Agerpres hírügynökség.    

Az RMDSZ tagadja, hogy közeledtek volna a román nacionalistákhoz

Turos Lóránd, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője határozottan cáfolta az MTI-nek, hogy a szövetség együttműködési ajánlatot tett volna az AUR-nak. „Soha semmilyen együttműködésről nem volt szó az AUR-ral, ez nem is lehetséges. Az RMDSZ mindig kiállt azonban az ukrajnai magyar és román nemzeti kisebbségi közösségekért” – nyilatkozta a politikus. Turos Lóránd hozzátette:

az RMDSZ szenátorai nincsenek jelen a határon túli románok szenátusi bizottságában,

és arról sincs tudomása, hogy a jelenlegi parlamenti ciklusban a koalíciós pártok tárgyalásain felmerült volna az ukrajnai kisebbségek kérdése.    

Az AUR erőszakos magyarellenességgel törte át a parlamentbe jutási küszöböt

Az AUR általános meglepetést okozott azzal, hogy a rendkívül alacsony részvétel mellett tartott tavaly decemberi parlamenti választásokon a szavazatok mintegy 9,1 százalékát szerezte meg, és a parlament negyedik legerősebb pártjává vált. A párt színében nyert képviselői mandátumot a székelyföldi magyar szimbólumok és feliratok ellen indított pereiről elhíresült Dan Tanasa is. A Bálványos Intézet közelmúltban ismertetett elemzése szerint az AUR az úzvölgyi temetőfoglalás konfliktusát meglovagolva a magyarellenességével vált láthatóvá, de később témát váltott, és az elitellenesség, az értékkonzervativizmus és a gazdasági protekcionizmus témájára összpontosított. Az elmúlt hetekben a járványügyi korlátozások elleni tüntetések élére állt.

(MTI)

Fotó: MTI, Bíró Zoltán

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barany
2021. április 08. 16:04
Nehéz döntés előtt állhat az RMDSZ. Ez az AUR párt többnyire (bár nem mindig) magyarellenes volt. Most viszont van egy olyan ügy, amiben a magyar és a román nemzeti érdek közös. Az ukrajnai magyar és román kisebbség szomorú helyzete. Az RMDSZ vezetőinek, sőt a magyar és a román kormánynak is át kell gondolni a dolgot. Sokan nem fognak egyetérteni velem, de a véleményem szerint a két ország viszonyát előbb-utóbb rendezni kell. Erdély "visszavételéről" nem szabad ábrándozni. Lehetetlen. Sokkal több a román Erdélyben, mint a magyar. Viszont helyes és elérhető célkitűzés lehet a Székelyföld autonómiája, és a magyar-román barátság fokozatos megteremtése a két ország között. Jó példa a magyar-szerb viszony, ami egy ideje kiválóan működik. Igaz, a szerbekkel szemben mindig sokkal kisebb volt az ellenséges érzésünk, jobban becsültük őket, mint a románokat. A két világháború között velük (pontosabban Jugoszláviával) tudtunk a környező, ellenséges kisantant országok közül leginkább szót érteni. Még egy "örökbarátsági" szerződést is kötöttünk velük 1941-ben, amit azonban kénytelenek voltunk a szerb belpolitika megváltozása, és a német nyomás következtében, pár hónap múlva megszegni. (Emiatt lett öngyilkos Teleki Pál miniszterelnök.) A magyar-szerb együttműködés megteremtése jó példa lehet a magyar-román államközi kapcsolat fokozatos javításához. A jó példán túlmenően segíthet az RMDSZ kormányzati szerepe, Orbán Viktor romániai tekintélye, és az, hogy legközelebbi barátunk Lengyelország kifejezetten jó viszonyt ápol Romániával.
Rodolfo
2021. április 07. 20:36
Hízelgő az ajánlat, de jobb ezzel vigyázni. Nagy az esély (kábé 85%) hogy a végén a románok átverik az RMDSZ-seket valahogy.
Paenumbra
2021. április 07. 20:19
Ha román a szövetséges, ellenség már nem is kell.
Tehetős Totó
2021. április 07. 19:59
A hivatalos Románia lapít ebben is, mint szőr a szarban... nehogy már szembeszálljon az Újsztambul irányvonalával. Sőt fegyvert csörget Amerika árnyékában az orosz medve ellen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!