Kimondta az igazságot az abortuszról egy francia TV csatorna – hatalmas bírságot kaptak érte
Arra hivatkoztak, hogy a magzat nem tekinthető élőlénynek, így az abortusz nem minősíthető halálozási oknak.
Francia bíróság francia jogszabályok alapján döntheti el, hogy Le Pen egy korábbi Twitter-bejegyzése gyűlöletbeszédnek, vagy a véleményszabadság által védett véleménynek minősült-e.
Bíróság elé áll a mai napon Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Gyűlés (Rassemblement national, RN) elnöke. A vád szerint a politikus megsértette a gyűlöletbeszéd tilalmát azzal, hogy az Iszlám Állam bűntetteiről közölt fotókat a Twitteren.
Az eset még 2015-re nyúlik vissza; ebben az időben ugyanis az Iszlám Állam nevű terrorszervezet dzsihadistái 130 embert öltek meg Párizsban különféle akciók keretében. Szintén ekkortájt történt az, hogy a francia újságíró Le Pen szélsőjobboldali pártja és az Iszlám Állam között vont párhuzamot, az inkriminált Twitter-bejegyzés is e megnyilvánulás válaszaként érkezett a politikus részéről.
Le Pen három képet közölt az Iszlám Állammal összefüggésben: az első képen James Foley amerikai újságíró dzsihadisták általi lefejezése volt látható (ezt a képet Le Pen végül Foley családjának kérésére kegyeleti okokból törölte). A másodikon egy naranacssárga rabruhába öltöztetett férfin hajtott át épp egy tank, a harmadikon pedig egy jordániai pilótát égettek el élve egy ketrecben.
Daesh, c'est ça! - vagyis ez a Da’ish, más néven ISIS - fűzött kommentet a bejegyzéshez Marine Le Pen.
Még 2018-ban vádolták meg gyűlöletbeszéd miatt Le Pent és egyik kollégáját és párttársát, Gilbert Collard-t, aki szintén Twitteren posztolta a sérelmezett képeket. Az AFP úgy tudja, hogy a vád szerint a politikusok „erőszakos üzeneteket terjesztettek, amelyek alkalmasak arra, hogy terrorizmusra, pornográfiára buzdítsanak, illetve, hogy súlyosan veszélyeztessék az emberi méltóságot”, s a vád szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy e képeket ráadásul kiskorúak is megtekinthetik.
Az eljárás a politikusok ellen még tavaly indult, ugyanakkor a koronavírus-járványra tekintettel kétszer is halasztásra került. Amennyiben a Le Pen és kollégája elleni vád megáll, cselekményük három évig terjedő szabadságvesztéssel és legfeljebb 75 ezer eurós pénzbüntetéssel büntethető.
– vissza is utasította azt a felvetést, hogy esetleg pszichiátriai teszteknek vesse alá magát, amely elvileg a nyomozás részét képezte volna.
„Marine Le Pennek nem állt szándékában az, hogy cselekményével kiskorúakat veszélyeztessen; de még csak nem is volt tudatában annak, hogy ennek lehetősége fennáll. A politikus egy újságíró részéről indított provokációra, támadásra reagált” – nyilatkozta David Dalla-el Deist, Marine Le Pen védője, aki szerint a vádhatóság diszkriminációt alkalmaz a politikussal szemben, a jogot és annak szellemiségét öncélúan alkalmazva annak érdekében, hogy Le Pent véleményszabadságában korlátozza.
Amióta Marine Le Pen a pártvezetést édesapjától átvette, kétszer is indult a francia elnökségért, és a legfrissebb közvélemény-kutatások arra engednek következtetni, hogy az euroszkeptikus, migrációellenes politikus egyre közelebb kerül céljához.
Az eset további aktualitását adja, hogy
a kérdéses tweetek egyike ma is elérhető a közösségi platformon. Vagyis a francia jogszabályok, s nem pedig a Twitter felhasználói szabályzata alapján dőlhet majd el, hogy a bejegyzés a véleményszabadság által védett megnyilvánulásnak, vagy gyűlöletbeszédnek tekinthető.
Fotó: Lionel BONAVENTURE / AFP
Dobozi Gergely