A Foundation for Individual Rights in Education nevű amerikai szervezet 2021-es friss kutatása szerint az Egyesült Államokban az egyetemek 88 százalékán korlátozzák a szólásszabadságot. A tanulmány 372 négyéves képzést nyújtó állami intézményben és az ország 106 legrangosabb magániskoláiban vizsgálta az egyetemek „beszéd-kódex” (speech code) szabályzatait. A kutatók olyan szólásszabadsággal kapcsolatos területeket vizsgáltak, mint a gyűlöletbeszéd, az internethasználat, a tolerancia, a tisztelet, a zaklatás és a biztonság.
A speech code eredete arra vezethető vissza, hogy az elmúlt évtizedekben az egyetemi felvételiken fokozatosan csökkent a hátrányos megkülönböztetés, és egyre több nő, valamint kisebbséghez tartozó hallgató nyert felvételt. Az egyetemek ezen hallgatók védelme érdekében speech code-okat fogadtak el.
Az intézmények azonban figyelmen kívül hagyták ezen kódexek filozófiai, társadalmi és jogi következményeit,
így végül a bíróságok sok egyetemen betiltották ezen szabályzatokat. Napjainkban is számos olyan amerikai egyetem van, ahol léteznek olyan kódexek, amelyek nem veszik figyelembe a szólásszabadságot, mint alkotmányban garantált jogot.
A felmérés az egyetemeket piros, sárga, zöld, valamint úgynevezett figyelmeztető kategóriákba sorolta annak alapján, hogy a kódexek hogyan szabályozzák a hallgatók szólásszabadságát. A zöld jelzésű egyetemek szabályzata nem tartalmaz szólásszabadságot korlátozó rendelkezéseket. Sárga színnel jelölték azokat az oktatási intézményeket, amelyekben csak kisebb körben korlátozzák a szólásszabadságot, így például a házirendben felsorolnak bizonyos tiltott témákat.
Piros jelzést azok az egyetemek kaptak, amelyeknek legalább egy szabályzata egyértelműen korlátozza a szólásszabadságot.
A legsúlyosabb eseteket külön jelzéssel látták el, hogy ezzel figyelmeztessék a tanulókat és oktatókat arra, hogy ezen oktatási intézmények saját értékrendjüket és belső szabályaikat a szólásszabadság garantálása elé helyezik.
Pozitívum, hogy a figyelmeztető kategóriába csupán az egyetemek 1,7 százalék tartozik, míg a piros jelzésű amerikai egyetemek száma az elmúlt 13 év során fokozatosan csökkent. Idén 21,3 százalékra, amely közel 3 százalékos csökkenést jelent a tavalyihoz képest, azonban ez továbbra is magasnak mondató. Főleg annak tükrében, hogy a vizsgált amerikai egyetemek 65,3 százaléka sárga kategóriába került, és csak összesen 56 intézmény kapott zöld jelzést.
A világhírű amerikai egyetemek közül a Harvard és a Princeton is piros jelzést kapott, illetve sárga kategóriába került a Columbia és a Cornell Egyetem.