Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be az egyeurós házakra egy olasz faluban
Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek elszenvedni, így inkább Európába menekülnének Trump elől.
Az olasz kormányválság miatt kialakult politikai instabilitás áthidalása hetekig is eltarthat. Giuseppe Conte olasz miniszterelnök azonban győztesként jöhet ki a krízisből, támogatottsága és a különböző politikai érdekek közötti egyensúlyozása ugyanis eddig mindig sikerre vitte.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök és Matteo Renzi volt kormányfő között hetek óta húzódó politikai és személyes ellentétek a tegnapi napon a kormányválság bejelentésével végződtek. Renzi, az Italia Viva nevű liberális párt elnöke visszahívta két miniszterét a kormányból, Conte pedig az este folyamán elfogadta a két politikai vezető távozását, ezzel pedig politikai értelemben testet öltött az olasz belpolitikai válság.
Az elmúlt időszakban több jele is volt, hogy Renzi nem találja kifizetődőnek a második Conte-kormányban való részvételét. A volt kormányfő támogatásával hatalomra segítette Giuseppe Conte-t, azonban azzal nem számolt, hogy
Conte politikai támogatottsága folyamatos növekedést mutat majd, miközben az Italia Vivaé már a 3 százalékot sem éri el.
A politika élet középpontjába vágyó politikus nem nézhette tétlenül Conte főszereplői tündöklését, ezt bizonyította a sajtókonferencián elhangzó Conte elleni komoly politikai támadás is.
Renzi kíméletlenül sorolta a miniszterelnök és kormánya által elkövetett hibákat, így többek között a parlament szerepének való csökkentése, illetve a rendeleti kormányzás alkalmazása miatt megszilárduló demokratikus deficitet, a távlati kormánykoncepciók hiányát, valamint Conte és Trump közötti szoros kapcsolatot, ezen belül is az amerikai elnök el nem ítélését a Capitoliumban történtek kapcsán. Renzi a sajtótájékoztatóan többször is kiállt Joe Biden megválasztott elnök mellett, akitől elképzelhető, hogy a volt olasz kormányfő nem nyilvános úton támogatást is kapott.
A volt miniszterelnök éles kritikái jól illeszkednek az elmúlt hónapok eseményeibe, hiszen
Conte színrelépése óta nem egyszer támadták azért, mert nem rendelkezett politikai tapasztalattal, ami kritikusa szerint a különböző pártok közötti érdekek kiegyensúlyozásában is hátráltatta. Ezzel szemben a volt ügyvéd politikai hattér nélkül is képes volt hatalmát megőrizni, annyira, hogy a második Conte-kormányban kimondatlanul is a négy párton túl Conte-t tekintik az ötödik politikai erőnek.
Az olasz miniszterelnök mindent megtesz annak érdekében, hogy hatalmon tudjon maradni, ezt támasztja alá, hogy a korábbi elutasító üzenetekhez képest a tegnapi napon Conte már kereste a párbeszédet a kormánypárti „szövetségesével”. Egységre szólította fel a kormány különböző pártjait, és felajánlásokat is tett nekik. Ebből is látszik, hogy
A volt kormányfőnek így csak a kihátrálás maradt, amit nagy sajtóvisszhang övezett, de Conte megfontolt szemléletmódja és támogatottsága miatt akár ismét megállapodhatnak a felek. Az olasz miniszterelnök mindenesetre este már keményebben fogalmazott Renzivel szemben a kormányülésen, kevesebb esélyt adva a jövőbeni együttműködésnek.
A következő napokban Conte-n a sor, hogy eldöntse milyen lépéseket tesz. Megjelenhet a parlamentben egy meghallgatásra a kormány helyzetéről, elmehet a köztársasági elnökhöz, és benyújthatja a lemondását, amivel egy időben az új kormányalakítási felhatalmazást is megkaphatná. Most egyeztetések sora kezdődik, aminek a vége szinte megjósolhatatlan, így csak heteken belül lesz világos, hogy milyen végkimenetele lesz a tegnapi eseményeknek. Az előrehozott választásoknak azonban kevés az esélye, mert a jelenleg kormányzó baloldali politikai erőknek ez nem áll érdekükben. Várhatóan a jelenlegi kormánytöbbség megtalálja a parlamenti támogatóit, ha nem a mostani erők mentén, akkor esetleg újabbak bevonásával.
Gergi-Horgos Mátyás