Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A lengyelek ezt egy jogilag kötelező érvényű értelmező anyaghoz és az állam- és kormányfők támogatásához kötnék.
„Kész feladni a költségvetési vétóját Lengyelország, ha az EU-s pénzek jogállamisági feltételekhez kötéséről szóló rendeletről kiad egy jogilag kötelező érvényű értelmező anyagot az Európai Bizottság és azt az állam- és kormányfők is támogatják a jövő heti EU-csúcson” – jelentette be uniós illetékesekkel folytatott csütörtök esti tanácskozása után a lengyel miniszterelnök-helyettes.
Jaroslaw Gowin ma este az Európai Bizottság illetékeseivel tárgyalt. A Reuters tudósítása szerint ezt követően mondta, hogy „belátják, hogy a költségvetési vétó a szándékokkal ellentétesen mind Lengyelországnak, mind az EU többi országának anyagilag is kárt okozna és ezt nem szeretnék.”
A miniszterelnök-helyettes hozzátette: „ha már tényleg nem lehetséges megváltoztatni az EU-s pénzek jogállamisági feltételekhez kötéséről szóló rendelettervezetet, akkor megelégszenek egy olyan jogilag kötelező érvényű deklarációval a Bizottságtól, ami rögzíti, hogy csak az EU-s pénzekkel összefüggésben és csak objektíven lehet használni a mechanizmust és elvárják azt is, hogy ezt a deklarációt erősítsék meg az állam- és kormányfők is a jövő heti EU-csúcson” – számolt be a Portfolio.hu.
„Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy egy lengyel vagy magyar vétó esetében az uniónak ideiglenes költségvetése lenne, amely – ellentétben néhány lengyelországi véleménnyel – nem lenne előnyös Lengyelország számára, és nem lenne jó a másik 26 tagállamnak sem. Így hát mindenki érdeke, hogy kompromisszumot találjunk” – mondta Gowin.
„Ezzel a magyarázó nyilatkozattal az Európai Tanács világossá tehetné, hogy a jogállamisági határozatot nem használnák fel arra, hogy ok nélkül nyomást gyakoroljanak egyes tagállamokra olyan témákban, amelyeknek nincs köze az uniós pénzek helyes felhasználásához” – fejtette ki a lengyel politikus.
Gowin beszámolt arról is, hogy az Európai Bizottság képviselői csütörtökön egyértelművé tették számára: ha Lengyelország és Magyarország továbbra is ragaszkodik a vétóhoz, akkor az EU kénytelen lesz megkerülni őket, és a 25 tagállam együttműködésével fogja elfogadni a helyreállítási alapot – írta meg az MTI.
„A lengyel gazdaság nagyon jól teljesít, és a jövő évet túlélné azon források nélkül is, amelyektől egy esetleges ideiglenes költségvetés miatt elesne. Viszont még mindig van mozgástér a megegyezésre, és úgy gondolom, meg is fog születni ez a megegyezés” – mondta Jaroslaw Gowin.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, Jaroslaw Gowin nem a nagy lengyel kormánypárt, a Jaroszlaw Kaczynski vezette PiS tagja, hanem egy kisebb koalíciós párt, az Egyetértés elnöke, amelynek mindössze 17 képviselője van a 460 fős lengyel parlamentben. Gowin eddig ráadásul inkább kritikával illette az uniós költségvetést, megengedőbb hangvétele egyes találgatások szerint annak tudható be, hogy 50 ellenzéki polgármester vezette lengyel városban lekapcsolták a történelmi épületek díszkivilágítását, tiltakozásul a tervezett vétó ellen. Ennek értelmében bizonyos vélekedések úgy tartják, Jaroslaw Gowin vétóval kapcsolatos nyilatkozata egy magánakció, amelynek inkább belpolitikai jelentősége van.