Teljes leleplezés: Magyar Péter egy brüsszeli nagyágyúnak tett hűségesküt
Az EP-képviselő rávilágított az Európai Unióban zajló belső játszmákra.
A képviselők hangsúlyozzák, hogy elítélik az „átpolitizált lengyel alkotmánybíróság” által hozott döntést.
A lengyel nőknek joguk van a választásuk szerinti védelemhez magzatuk súlyos és visszafordíthatatlan károsodása esetén, és joguk van mindenfajta szexuális és reprodukciós egészséggel összefüggő egészségügyi ellátáshoz – olvasható az Európai Parlament csütörtökön elfogadott, a lengyel nők abortuszjogairól szóló állásfoglalásában.
A képviselők a megszavazott dokumentumban hangsúlyozzák, hogy elítélik az átpolitizált lengyel alkotmánybíróság által hozott döntést, amely a magzat súlyos és visszafordíthatatlan rendellenessége esetén történő terhességszakítását jogellenesnek minősítette. Emlékeztettek, hogy a lengyel társadalom 73 százaléka ellenzi az alkotmánybíróság ezen ítéletét.
A képviselők azt hangoztatták, hogy jelenlegi lengyel alkotmánybíróság több tagját a lengyel alkotmány megsértésével nevezték ki, így az országban már nem garantálható ténylegesen a lengyelországi törvények alkotmányossága. A képviselők továbbá felszólították Lengyelországot, hogy mint EU-tagállam, maradéktalanul tartsa be az uniós jogot, és olyan jogszabályokról döntsön, amelyek tükrözik és tiszteletben tartják az alapvető európai értékeket, a demokratikus elveket, a jogállamiságot és az alapvető jogokat.
Az Európai Parlament üdvözölte a novemberi elejei ideiglenes megállapodást egy olyan mechanizmus létrehozását célzó jogszabályról, amely lehetővé tenné az uniós finanszírozás felfüggesztését egy adott tagállam esetében, ha fennáll a jogállamiság megsértésének veszélye.
A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az állásfoglalás ellen való tiltakozása jeléül nem vett részt a szavazásban. Az MTI-hez eljutatott sajtóközleményük szerint a határozat Lengyelországot akarja lejáratni, és az abortusztörvény felfüggesztése apropóján, jogállamisági köntösbe bújtatva politikai vádaskodásokat fogalmaz meg.
Az élet kezdetének meghatározásához minden tagállamnak és társadalomnak más és más megközelítése van – emelték ki. Emlékeztettek: az EU csak azokon a területeken hozhat intézkedéseket, amelyeken erre a tagállamok az uniós szerződésekben felhatalmazták – az abortusz kérdése nem tartozik ezek közé, mivel az EU hatásköre nem terjed ki az egészségügyi politika kialakítására.
A képviselőcsoport úgy vélekedett, hogy Európai Parlament határozata az abortusz "de facto" betiltásáról szól Lengyelországban, mivel az uniós parlament baloldalát a „de jure” tények nem érdeklik. A határozat továbbá ezt a politikai ítélkezést összeköti a jogállamiság megsértésének vádjával is. Világos bizonyítéka ez annak, hogy a jogállamiságnak hazudott politikai értékítéleteknek semmi köze nincs a jogi normákhoz – tették hozzá.
„Nem lehet tovább tűrni, hogy a tények és a társadalmi valóság mellőzésével, az uniós szerződéseket ismét megsértve politikai ítéletek meghozatalával beavatkozzanak és megsértésék a tagállamok hatáskörét” – húzták alá.
A képviselők szerint színtisztán látszik tehát a politikai támadás Lengyelország, illetve a lengyel kormány ellen. Ezek politikai támadások mára már rendszerszintűek és sorozatosak az Európai Parlamentben. Mindez méltatlan az európai intézményekhez, méltatlan az európai konfliktusrendezési eljárásokhoz – tették hozzá.
(MTI)