Az európai minimálbérekre vonatkozó uniós irányelv-javaslatot terjesztett elő az EB

2020. október 28. 16:15

Az Európai Bizottság nem ígér azonos mértékű minimálbért minden európainak – hangsúlyozta Nicolas Schmit foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős uniós biztos.

2020. október 28. 16:15

Az Európai Bizottság az európai minimálbérekre vonatkozó uniós irányelv-javaslatot terjesztett elő az Európai Unión belüli munkavállalók tisztességes megélhetésének biztosítására – közölte Ursula von der Leyen, az uniós bizottság elnöke szerdán. Von der Leyen azt mondta, a koronavírus-járványt követő fellendüléshez, valamint a méltányos és erős gazdaság megteremtéséhez elengedhetetlen, hogy az Európai Unióban biztosított legyen a tisztességes megélhetés, és ebben a minimálbérek alapvető szerepet játszanak. A megfelelő szinten megállapított minimálbérnek nemcsak pozitív társadalmi hatása van, hanem szélesebb gazdasági előnyökkel jár, mivel csökkenti a bérek közötti egyenlőtlenségeket, segít fenntartani a belföldi keresletet és még inkább munkavállalásra ösztönöz. Hozzájárul emellett a nemek közötti bérszakadék csökkentéséhez is – közölte.

A javaslat a minimálbérek keretére vonatkozik, a nemzeti hagyományok, a nemzeti hatáskörök, valamint a szociális partnerek szerződési szabadságának tiszteletben tartásával. Továbbá tisztességes verseny biztosításával segít megvédeni azokat a munkáltatókat is, akik egyidejűleg tisztességes bért fizetnek a munkavállalóknak – mondta. Ugyanakkor

nem kötelezi a tagállamokat a törvényben előírt minimálbérek bevezetésére, és nem határoz meg közös minimálbér-szintet sem

– emelte ki von der Leyen.

A közös minimálbér-szint kérdésével összefüggésben Nicolas Schmit foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős uniós biztos azt közölte, ilyen követelmény bevezetése „teljes mértékben lehetetlen lenne”, és tönkretenné a gazdaságot. Mivel az egyes tagországok gazdasági teljesítménye között különbség van, nem lehetséges teljes mértékű azonosság a minimálbért illetően, azonban felzárkóztatásra és a különbségek lefaragására törekedni kell. Leszögezte,

az Európai Bizottság nem ígér azonos mértékű minimálbért minden európainak.

Ez nem lenne reális, logikus és felelősségteljes – húzta alá. Az uniós bizottság a minimálbérek meghatározása pozitív irányának ösztönzésére törekszik – tette hozzá.

Az Európai Bizottság közleménye szerint, noha minimálbér minden uniós tagállamban létezik, többségükben a minimálbérek biztosításának védelme elégtelen, vagy hiányosságokkal küzd. A javasolt irányelv emiatt keretet hoz létre a minimálbérek védelmének javítására és hozzáférésének biztosítására az Európai Unió egészében. Meghatározza, milyen fellépésekkel és hogyan biztosítható a minimálbérek megfelelő szintje, javaslatot tesz a minimálbér-ingadozások és -mentességek kiküszöbölésére vagy korlátozására, valamint a minimálbérre vonatkozó nemzeti keretek hatékony alkalmazására, és ellenőrzési mechanizmusok bevezetésére. Célja az is, hogy valamennyi tagállamban elősegítse a kollektív bértárgyalásokat.

Azoknak az országoknak, amelyek törvényben szabályozzák a minimálbér mértékét, meg kell teremteniük a minimálbér megfelelő szintje meghatározásának feltételeit. A feltételeknek egyebek mellett tartalmazniuk kell a minimálbér megállapításának világos és stabil kritériumait, valamint a minimálbér rendszerének rendszeres és időben történő frissítését. A javaslat az egyes országokban megállapított minimálbér-védelem jobb végrehajtását és nyomon követését írja elő. Az irányelvjavaslat szerint a tagállamoknak éves jelentést kell készíteniük a minimálbér-védelmi intézkedéseikről, amelyet be kell nyújtaniuk az Európai Bizottságnak.

(MTI)

Összesen 205 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Frick László Intézet
2020. október 29. 07:31
Vezessék csak be az Európai Béreket- Nyugdíjakat és CsaládiPótlékot! Akkor a globális spekulisták még a Másodosztályúnemigazi tagállamokból is egy kelet-telkiljebb bérgyártatnak.teljesül az Ellenzék álma és költözni fog az Audi,A Merci meg a Buzuki és a PSA (Opel,a Francia Minőség). Összeomlik az Orbán rezsim... csak a globális spekulalisták,azok nem fognak ennyiért visszajönni:D
annamanna
2020. október 29. 03:04
Az elv és a gyakorlat közti különbség egy példája olasz farmokon dolgozó román munkásnők esetében: "EU-s polgárokról van szó, a román vendégmunkások kizsákmányolása ugyanúgy folytatódik. Az olasz törvények értelmében a szezonális munkásoknak érvényes szerződés és nyolc óra munkáért napi 56 euró járna. De a Szicíliába megérkező nők ennél jóval kevesebbet kapnak kézhez, elmondásuk szerint jó, ha az összeg harmadát. Sem az olasz hatóságok, sem a politikusok nem igazán érdekeltek abban, hogy ennek a helyzetnek véget vessenek: végülis az olasz mezőgazdaság versenyképességéről van szó az európai piacon. De a gazdasági kizsákmányolás csak egy része a problémának. Ehhez jön még a fizikai és lelki bántalmazás is, melyről a riportban megszólaló nők meséltek. Többen számoltak be arról, hogy munkaadójuk teljesen természetesnek tekintette, hogy jár számára a nemi erőszak lehetősége. Volt olyan román nő, akinek a férje is jóváhagyta mindezt, mondván, hogy ez a főnök akarata. A bántalmazások mellé embertelen körülmények járnak: az egyik nő arról beszélt, hogy macskatáppal etették őket és nem engedték, hogy orvosi kezelést vegyenek igénybe. Éjszakánként pedig a gazda barátai jártak át a munkásszállóra, hogy kedvükre erőszakoljanak meg, akit csak akarnak. (...) A rendőrség adatai szerint 7500 nő, többségük román állampolgár, élhet rabszolgasorsra emlékeztető körülmények között a közeli földeken. Napi 12 órás munkaidő, ivóvíz és pihenő nélkül, nem megfelelő szállás, bezártság. (...) a nők többsége nem mer panaszt tenni, félnek, hogy elveszítik a munkájukat. Sokuknak nincs más lehetőségük arra, hogy pénzt keressenek, és ezzel támogassák otthon maradt családjukat. (...) egy képviselő, Marisa Nicchi vizsgálóbizottságot hívott össze a román vendégmunkás nők körében tapasztalt rabszolgaság miatt, de két év nem volt elég ahhoz, hogy a kormány bármit lépjen. Ragusai politikusok pedig arról beszéltek a lapnak, hogy nehéz bármit tenni, mert túl sok gazdasági érdek van, melyek fenntartják a kizsákmányoló munkakörülményeket." https://444.hu/2017/03/12/roman-rabszolganok-termesztik-a-zoldsegeket-olaszorszagban-az-eu-orszagainak
Rocktoberi
2020. október 29. 00:36
Magyarul nem lesz semmilyen változás. Ezután is a tagállamok döntenek, hogy mennyi lesz az annyi. Tipikus uniós látszatcselekvés.
pandalala
2020. október 28. 23:53
a "minimálbér" egy szimpla közgazdasági/adóügyi konstrukció, semmi köze a valódi "megélhetési" minimumokhoz ... a ""minimumbér"" pedig, egy gyakorlatilag meghatározatlan lózung, nem EU kompetencia, csak az USE-ban hívők lázálma .. :-D Dobrev, menny a pi csába!! Akár a sajátodba! :-)))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!