Jogállamisági záradékot sürgetnek az Európai Parlament frakcióinak vezetői

2020. augusztus 26. 18:51

Azt szeretnék, ha a hétéves uniós keretköltségvetés elfogadásának feltétele lenne a jogállamiságot védő mechanizmus bevezetése.

2020. augusztus 26. 18:51

Jogállamisági záradékot sürgettek szerdán az Európai Parlament frakcióinak vezetői a hétéves uniós keretköltségvetés elfogadásának feltételeként. „Hivatalos jogállamisági záradék nélkül nem tudunk előrehaladni a következő uniós költségvetés elfogadásában” – hangsúlyozta Angela Merkel német kancellárnak és Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének címzett levelében az Európai Parlament (EP) négy frakciójának elnöke.

Számon akarják kérni a tagországokon a jogállamiság megsértését

A szerdán Twitteren közzétett levélben Manfred Weber, az Európai Néppárt, Iratxe Garcia Pérez, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége, Dan Ciolos, a Renew Europe (Megújuló Európa) és Ska Keller, a Zöldek képviselőcsoportjának elnöke arra hívta fel a bizottság elnökének és az unió soros elnöki tisztét betöltő Németország kancellárjának a figyelmét, hogy az EP mindig támogatta a tagállamokban a jogállamiság értékeit védő mechanizmus elvét.

„A jogállamiság tekintetében fennálló, általánossá vált hiányosságok esetén kiállunk az unió költségvetésének védelme mellett, mivel nem hagyhatjuk, hogy bármely tagállam megsértse ezeket az értékeket, miközben részesül az uniós forrásokból” – hangsúlyozták a néppárti frakció Twitter-oldalán közzétett levélben.

Hozzátették: a jogállamiságot védelmező uniós eszközök eddig nem bizonyultak elégségesnek. Álláspontunk szerint az Európai Bizottság számára nagyobb hatáskört kell biztosítani annak érdekében, hogy számon kérhesse a tagországoktól a jogállamiság megsértését.

Az EU-csúcs eredményei

A politikusok mély sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a július 17-21. között tartott EU-csúcson (amelyen elfogadták a keretköltségvetést) az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács jelentősen gyengítette mind az Európai Bizottság, mind az Európai Parlament arra irányuló erőfeszítéseit, hogy fenntartsák a jogállamiságot, az alapvető jogokat és a demokráciát.

Hangsúlyozták, hogy frakcióik nagy hangsúlyt helyeznek a megfelelő döntéshozatalra a jogállamiság megsértésével kapcsolatban. Közölték, hogy minden évben az uniós értékekkel kapcsolatos jelentést kérnek a bizottságtól.

Elérkezett az idő, hogy még erősebben küzdjünk a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok hanyatlása ellen az EU-ban, és kimondjuk, hogy a választási győzelem egyetlen országban sem jogosít fel az uniós értékektől való eltávolodásra – húzták alá az Európai Parlament frakcióinak vezetői.

(MTI)

Összesen 98 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
T a h ó t l a n í t o k
2020. augusztus 28. 17:54
x
Leo3
2020. augusztus 27. 06:48
Nekem az lenne a kérdésem, hogy mi a jogállam? Az, hogy pl Macron két évig kizárólag rendeletekkel kormányozta az országot? vagy az, hogy Németországban a kancellári hivatal felügyeli a médiumokat, és amik olyat írnak, ami nem tetszik nekik azt ellehetetlenítik? vagy az, hogy a svédeknél már a zoofíliát is engedélyezik? vagy az, hogy pl a norvégoknál egy tömeg gyilkost luxus körülmények közé raknak?
Leo3
2020. augusztus 27. 06:34
Magyarán szeretnék, ha valami homályos marhaság is születne, amit aztán kedvük szerint csűrhetnek-csavarhatnak azokkal szemben, akik renitenskednek! MÉG JÓ, HOGY AZ EURÓPA TANÁCSnál van a döntő szó, és nem ezeknél a bohócoknál.
pemete jakab
2020. augusztus 26. 22:43
Ha a Fidesz 10 év alatt nem tette annyira rendbe az országot, hogy ne legyen rászorulva az EU-s támogatásokra, akkor inkább menjen, mert csak az ország kiszolgáltatottságához járultak hozzá.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!