Őrizetbe vették a norilszki hőerőmű három felsővezetőjét

2020. június 10. 18:10

A Greenpeace környezetvédő mozgalom szerint több mint három évtizede a norilszki volt a legsúlyosabb baleset az északi sarkvidéki övezetben.

2020. június 10. 18:10

Őrizetbe vették annak a norilszki hőerőműnek a három felsővezetőjét, amelynek egyik tartályából május 29-én több mint 21 ezer tonna dízelolaj folyt ki – közölte szerdán az orosz Nyomozó Bizottság (SZK).

A hatóságok Nornickel bányavállalathoz tartozó Norilszki-Tajmiri Energetikai Vállalat (NTEK) 3. erőművének igazgatóját, Pavel Szmirnovot, az üzem főmérnökét, Alekszej Sztyepanovot és helyettesét, Jurij Kuznyecovot vették őrizetbe, ipari létesítménynek a természetvédelmi szabályok megszegésével történő üzemeltetése címén. Nyikolaj Utkin, a Nornickel alelnöke és sarkvidéki leányvállalatának igazgatója az intézkedést indokolatlannak és eltúlzottnak nevezte.

Szvetlana Petrenko, az SZK szóvivője elmondta, hogy a nyomozás megállapította: a tartály már 2018 óta nagyjavításra szorult volna, ám annak ellenére is tovább használták, hogy nem felelt meg az ipari biztonsági előírásoknak. A történtek miatt Vlagyimir Putyin elnök június 3-án szövetségi szintű rendkívüli állapot bevezetését rendelte el Norilszkban és a Tajmir félszigeten. Az erőmű kazánüzemének vezetőjét, Vjacseszlav Sztarosztyint már akkor őrizetbe vették.

A környezetvédelmi felügyelet (Roszprirodnadzor) bejelentette, hogy a balesetet a tartály betonalapjának megsüllyedése okozhatta, az első vizsgálatok szerint. A hatóság rámutatott, hogy az erőmű területén még három hasonló tároló található, amelyek műszaki állapota nem ismert. Korábban elhangzott szakértői vélemények és sajtójelentések nem zárták ki, hogy a süllyedést a korábban örökké fagyott megolvadása okozhatta. A klímaváltozásnak ez a hatása komoly problémákat okozhat a sarkkörön túl gazdasági tevékenységet folytató országoknak.

Dmitrij Kobilkin környezetvédelmi miniszter szerdán elrendelte egy tárcaközi bizottság létrehozását a Norilszk környéki ökoszisztéma további romlásának megakadályozása érdekében. A rendkívül helyzetek minisztériuma közölte, hogy nemzetközi egyezmény alapján 14 külföldi műhold által készített felvételeket kapott a helyszínről. A Greenpeace környezetvédő mozgalom szerint több mint három évtizede a norilszki volt a legsúlyosabb baleset az északi sarkvidéki övezetben, azóta, hogy az amerikai Exxon Valdez tartályhajó 1989 márciusában balesetet szenvedett Alaszka partjainál. Akkor 37 ezer tonna nyersolaj folyt ki.

(MTI)

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2020. június 11. 18:43
Ezeknek aztán mondhatják: győzelem, vagy Szibéria... Nyilvánvalóan Szibéria, Oroszország egy fokozottabb veszélyforrás, mint pár éve a magyar Illatos úti méregraktár. Amit megint csak a lopás Fidesz-kormány tett rendbe, takarított el, igaz, a méregraktárat Rákosiék csak azért telepítették, Kádárék azért hanyagolták el, hogy Mészáros Lőrincnek legyen honnan lopnia a mi pénzünket.
fogd a pénzt és kuss
2020. június 11. 13:37
"a süllyedést a korábban örökké fagyott megolvadása okozhatta" nabakker mandi, guglifordító?????
3M..
2020. június 10. 21:00
Norilszkban, Oroszországban, már egy átlagmunkás is jó egymillió forint keres, forintra átszámítva. Vezetők ennél még többet. Oroszország nem egy következmények nélküli ország. Így ott a vezetéssel felelősség is jár, ami nem optimális esetben pénzben, vagy szabadságvesztésben mérhető. Szebb Jövőt!
Nori70
2020. június 10. 19:02
A rendszerváltás idején lehetett arról olvasni, hogy Szibéria északi területei a szovjet időszak alatt teljesen elszennyeződtek, csak nem lehetett beszélni, úgy fogalmaznék, a nyilvánosságra került egyik legkomolyabb szennyeződés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!