A holland miniszterelnök, Mark Rutte szerint a holland Mikulás segédje, Fekete Péter (hollandul Zwarte Piet) feketére festett arcú figurája hamarosan eltűnik a karácsonyi ünnepkörhöz tartozó hagyomány kelléktárából – erről számolt be a holland média pénteken.
Félelemkeltés, hétköznapi rasszizmus
Rutte a holland parlamentben, a fekete bőrű amerikai férfi rendőri erőszak nyomán bekövetkezett halálát követő tüntetéshullámról folytatott vitában azt mondta, a hátrányos megkülönböztetés állandóan visszatérő probléma Hollandiában, ahol az embereket sokszor származásuk alapján ítélik meg. A holland Mikulás (Sinterklaas) sokak által diszkrimináltnak tartott koromfekete segédjének évtizedek óta visszatérő kérdésével összefüggésben a miniszterelnök azt mondta, a karácsonyi hagyomány az utóbbi években jelentős változáson ment keresztül.
Kijelentette, megváltozott az a 2013-ban hangoztatott véleménye, amikor azzal utasította el a megosztó figurával kapcsolatos vitát, hogy Fekete Péter egyszerűen csak fekete, ezzel nem lehet semmit csinálni. Azóta sokakkal beszélt, akik számára a fekete krampusz a diszkriminációt kimerítő karakter. „Hollandia nem akarhatja, hogy bárki számára félelemkeltő legyen egy ünnepkörhöz kapcsolódó hagyomány” – tette hozzá Rutte.
A hagyomány szerint a holland Mikulás minden november harmadik vasárnapján gőzhajón, rengeteg ajándék és számos, főként feketére festett arcú segítő kíséretében érkezik. A hollandok egy része szerint Fekete Péter jelenlegi formájában a fekete bőrű emberek negatív sztereotípiája, ezért sértőnek, a hétköznapi rasszizmus szimbólumának tartja ezeket a figurákat, és már évek óta követelik a hagyomány megváltoztatását. Egyesek véleménye szerint a fekete bőrű állampolgárok közül sokan a rabszolgaság örökségeként értelmezhetik a feketére festett arcú, afroparókás, jelmezbe öltöztetett figurát.
A módosítás elkerülhetetlen
Hollandia lakosságának többsége azonban úgy gondolja, hogy Fekete Péter pozitív figura, akinek külseje semmilyen rasszista jelentést nem hordoz. Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának rasszizmusellenes bizottsága 2013-ban vizsgálatot indított az ügyben. A bizottság vezetője, a jamaicai Verene Shepherd akkor „a rabszolgasághoz való visszatérésnek” nevezte a Fekete Péter-hagyományt. Az „ENSZ-beavatkozás” nyomán tiltakozási hullám söpört végig az országon, egymást követték a demonstrációk, a gyalázkodások, a fenyegetések.
Kétmillióan kérték petícióban a tradíció megőrzését.